Soudy s odmítnutou společností B. Braun Avitum se táhnou dodnes, nejnovější verdikt ústeckého okresního soudu mluví jasně: mýtská radnice náhradu škody platit nemusí.

Reagovali žalobami

Zakázka byla poprvé vypsaná před pěti lety. Nejdřív město vedené Miloslavem Souškem vyjednávalo pouze s B. Braun Avitum, po volbách se ale změnilo vedení a podle současného starosty Františka Jiraského výsledky vyjednávání neodpovídaly záměru.

„Když jsme se po dlouhé době přešlapování na místě dozvěděli, že by mohla svoji nabídku předložit i konkurence, tak jsme měli jasno,“ uvedl. Radnice tedy zakázku zrušila a vypsala znovu, tentokrát se přihlásily B. Braun Avitum a Fresenius Medical Care. Druhá jmenovaná společnost vyhrála a odmítnutá reagovala hned dvěma žalobami: jednou o náhradu škody a ušlého zisku ve výši 20 milionů, kterou žalobce poté snížil na 10 milionů, a druhou na neplatnost smlouvy se společností Fresenius Medical Care.

Složitá obrana

A právě ve druhém zmíněném sporu okresní soud před několika dny vynesl svůj rozsudek a žalobu zamítl. „Soudní proces obnášel desítky hodin jednání před soudem a výslechy téměř všech radních a celé řady dalších svědků. V jeho závěru okresní soud došel k závěru, že za celou dobu jednání s firmou B. Braun Avitum nedošlo ke shodě na podstatných záležitostech nájemní smlouvy a že se město nedopustilo žádného protiprávního nebo nepoctivého jednání,“ konstatoval Jiraský.

Firma se posléze proti rozsudku odvolala. Jak uvedl advokát Mýta Ludvík Matoušek, obrana města proti vznesenému nároku nebyla jednoduchá. „Protože žalobce přišel s naprosto neotřelou konstrukcí, která v jistých směrech postrádala provázanost, nereagovala na dosavadní judikaturu nejvyšších soudní instancí, a proto vyvolávala nebezpečí zcela nového trendu. V této věci jsme vyhodnocovali i ty nejmenší detaily,“ podotkl Ludvík Matoušek.

Soud tedy bude pokračovat, a to i v případě první žaloby o náhradu škody, kde má další jednání proběhnout 2. května. 

Sídlo detašovaného pracoviště Rehabilitačního ústavu v soukromé vile na Praze 4
Pražská Infinity clinic do čtyř měsíců skončí