Okamžitá pomoc

V bytě ve Vysokém Mýtě mohou bydlet až čtyři děti, o které bude postaráno 24 hodin denně. Pobyt je velmi podobný chodu běžné domácnosti. Děti samozřejmě chodí do školy nebo pomáhají v péči o byt, který je pomocí pro děti, které jsou postižené krizí rodiny.

„Zařízení slouží dětem, o které se rodina nemůže z různých důvodů postarat. Pobytové služby nabízejí okamžitou pomoc. Jedná se o dočasný pobyt v délce maximálně jednoho roku. Většinou však poskytujeme zázemí a pomoc dětem po dobu několika týdnů či měsíců,“ sdělila ředitelka centra Markéta Tauberová.

Nový byt 3+1 je plně vybaven a připraven na malé obyvatele. V DC Veská mají více než roční zkušenost s fungování této služby. „V Pardubicích jsme měli volno v bytě pouze několik dní v roce,“ poznamenala Tauberová.

Podle krajského radního Ladislava Valtra je bydlení rodinného typu pro děti jednoznačně pozitivní záležitostí. „Pokračujeme v trendu, který jsme v minulosti nastolili. Snažíme se tedy dětem, které nemají to štěstí žít v běžné rodině, normální prostředí co nejvíce přiblížit,“ konstatoval. Ve Vysokém Mýtě vedle nového bytu slouží i Azylový dům.