Novou tvář vtiskla Wolkerově údolí revitalizace, kterou prošlo v letech 2004 – 2006. Údolí se stalo přírodním parkem, místem pro odpočinek a zábavu dětí i dospělých. Co se týče dětí, ty sem hlavně láká dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami. Park byl veřejnosti slavnostně předán v říjnu roku 2006.

Celkem bylo v této lokalitě v daném období investováno zhruba šest a čtvrt milionu korun. Údolí bylo zbaveno nepořádku, vysazena nová zeleň, kromě dětského hřiště byla vybudována síť cest a altány, přibyly lavičky a informační tabule… „Záměrem města bylo vybudovat odpočinkovou zónu,“ bilancuje místostarosta Luboš Bäuchel. Park by se mohl dále rozvíjet, některé nápady ale zatím zůstávají na papíru. Město například plánovalo, že odkoupí rybníček, který leží uprostřed údolí a kultivuje jej. V plánech se objevila také myšlenka vybudovat v údolí repliku mlýna a malé občerstvení. Finance však zatím schází, město vynakládá nemalou částku jen na údržbu parku. „O údržbu zeleně se městu stará firma Haupt. Máme s ní uzavřenou speciální smlouvu na Wolkerovo údolí, která město celoročně stojí zhruba 300 tisíc korun. Zahrnuje například časté sekání v centrální zóně, údržbu okrajových částí a podobně. K tomu dalších 50 tisíc musí město vynaložit na opravy, protože často tu někdo něco zničí,“ podotýká Bäuchel.

Vandalové dětským hřištím škodí zcela běžně. Ve Wolkerově údolí to mají o to snazší, že hřiště je stranou a není oplocené. Ale ani plot člověka s nepochopitelnou touhou ničit nezastaví. Tuto zkušenost už nabrali na řadě míst. „Například na sídlišti Štěpnice bylo krásné oplocené hřiště. Bylo, zničený zohýbaný plot musel být odstraněn,“ rozčiluje Luboše Bäuchela. Co s tím? Lidé by si možná měli víc všímat toho, co se kolem nich děje. Častokrát se jim nechce riskovat konflikt kvůli něčemu, co není jejich, ale obecně všech. Jenže nakonec za to zaplatíme všichni. Doslova.

Otevírací doba a vybavení
Dětské hřiště ve Wolkerově údolí v Ústí nad Orlicí
Provozní doba: nepřetržitá
Vybavení: Hřišti dominuje pomyslný hrádek se dvěma věžičkami a skluzavkou, na který lze vylézt jednoduše po schodech, nebo po dalších přístupových cestách: lávce z dřevěných klád nebo vyšplháním po jednoduché stěně s horolezeckými prvky. Druhý prvek se skluzavkou je na protější straně hřiště. Další atrakce slouží ke šplhání, prolézání a k jiným pohybovým hrám, hřišti nechybí ani houpačky a lavičky.
Očima redaktorky Dany Pokorné

Děti nechtějí jít domů


Pro děti milující hřiště s atrakcemi, což je každé, je Wolkerovo údolí něco jako magnet. Zažila jsem tu mnoho rodičů a prarodičů marně přesvědčujících děti, aby už šly domů. Jsou zde herní prvky vhodné jak pro malé děti, tak i pro školáky, kteří již dokážou zdolat jednoduchou horolezeckou stěnu, přitáhnout se k tyči nebo vyšplhat po laně. V sousedství hřiště je rybníček. Pravda, ten rodičům s malými dětmi, které nechápou veškerá nebezpečenství světa, nedělá příliš radost. Dá to víc hlídání, do bahňáčku by klidně mohly zahučet. Rybníček táhne, je zábava pozorovat, co v něm živého i neživého plave… Ne každý je ale nadšený umístěním hřiště. Pro rodiny ze Štěpnice nebo z domů na Dukle není daleko, v podstatě jen seběhnou kopec, kdo však bydlí dál, má smůlu, pokud rodinku nenaloží do auta, čeká ho delší procházka.
Ptali jsme se: Jste spokojeni s vybavením a údržbou tohoto hřiště?

Jaroslava Hýblová
Ústí nad Orlicí
My jsme s hřištěm spokojení. Mám dva syny, šestiletého a devítiletého a rádi sem chodíme. Bydlíme v Hylvátech, kde nic podobného není, žádné vyžití pro děti, proto musíme až sem.

Jan Eliáš
Ústí nad Orlicí
Hřiště pod Duklou je dobrá věc. Pamatuji si, když tu ještě nic nebylo, vše bylo pobořené a zarostlé. Nahoře bydlí hodně rodin s dětmi, když jde člověk v létě kolem, hřiště bývá plné. I údržba se mi zdá dobrá.

Zuzana Pavlasová
Ústí nad Orlicí
Chodíme tam tak jednou za 14 dní. Hřiště hodnotím kladně, je hezké, čisté, jsme spokojení. Pro nás je to sice trochu dál, ale dá se to zvládnout. Moc se mi nelíbí ty kamínky na zemi, ale nevím, třeba to jinak nešlo.

Jitka Pávková
Ústí nad Orlicí
Chodíme na hřiště jednoty bratrské, máme to blíž a je klidnější. Na Dukle se mi nejdřív líbilo, ale naposledy se mi zdály už některé prvky poničené a navíc dcerka se bála velkých dětí, které už na podobné hřiště nepatří.

Iva Knapovská
Ústí nad Orlicí
Myslím si, že je to skvělé hřiště, my tam chodíme moc rádi, děti mně nechtějí domů. Líbí se mi hlavně, že je kolem zeleň, není ve středu města, ale bokem a je tam klid. Já jsem rozhodně spokojená, i s údržbou.

Alice Dvořáková
Ústí nad Orlicí
Dřív jsme na tohle hřiště chodili často, malému se tam líbilo. Udržované je pěkně. Přidala bych herní prvky, klidně by jich mohlo být víc. Co si vzpomínám, jednou byl problém s houpačkami, byly špatně připevněné.
Otázka pro Petra Kuldu, architekta:
Jaké vlastnosti by mělo mít dobré dětské hřiště?

Hřiště by měla být zejména bezpečná, ale to jsou dnes už všechna. Ono také aby nebyly za ty pekelné ceny, pomalu tři čtvrtiny nákladů na každou atrakci dnes stojí certifikát bezpečnosti. Možná jsou až „přebezpečná“. Podklad by měl být písek, ten je úplně geniální, nemyslím si, že by prvky měly být v provedení high-tech, bohatě stačí několik základních atrakcí, samozřejmě funkčních. Pod Duklou mi ale zoufale chybí, že si jako rodič nemohu dát kafe, limonádu, pivo nebo buřta.