Tato částka byla věnována Domovu pod hradem Žampach a bude použita na asistenční péči pro jeho sedm klientů, kteří jsou odkázáni na přímou pomoc.

Certifikát o rekordu i za drátkované vejce

Nejzásadnější „položkou“ v aukci byla reprodukce obrazu Karla Gotta Praha v bílem, opatřená Mistrovým podpisem a certifikátem pravosti. Dílo z omezené série bylo anonymním zájemcem koupeno za dvacet tři tisíce korun. „S výsledkem aukce, ale i celé druhé Knoflíkiády na Zámečku jsem poměrně spokojená. Utvořili jsme nový rekord v délce knoflíkového návleku, vládla tu příjemná atmosféra, i když jsem čekala víc lidí. Věřím ale, že se ti, kdo přišli, samozřejmě hlavně děti, bavili,“ bilancovala organizátorka akce, kastelánka Zámečku Krasava Šerkopová.
„Na Zámečku jsem poprvé, musím říci, že je tu velmi příjemné prostředí. Protože je Knoflíkiáda pořádána i v náš prospěch, cítili jsme určitou povinnost pomoci s navlékáním knoflíků. Takže nějakou dobu jsme v našich dílnách přizpůsobili program a navlékali jsme. Je nás zde malá skupina, opravdu se nám tu líbí,“ svěřil se Orlickému deníku ředitel Domova pod hradem Žampach Luděk Grätz, který také aktivně pomáhal při náročné instalaci rekordního návleku, aby mohl být komisařem z agentury Dobrý den změřen. „Obdivuji dobrovolníky, kteří tu už od rána pracují, protože je to opravdu náročné. Rád jsem jim pomohl,“ dodal .
Mezi dobrovolníky, kteří byli v podstatě celý den na kolenou a rozvíjeli návleky, byla také Blanka Holmesová z jazykové školy English Holmes. Při loňském ustavujícím rekordu navlékala knoflíky společně s dětmi z prázdninového jazykového tábora. Všichni se tím prý dobře bavili a na rekordu se nakonec podíleli největším dílem, když navlékli 5860 knoflíků. „Loni to byla akce jen pro náš letní tábor, letos jsme se na navlékání nepodíleli. Já jsem ale paní Šerkopové slíbila pomoc, protože už mám zkušenosti z loňska a při přípravě návleků na přeměření vím, co a jak,“ svěřila se. Především však ale letos zařizuje, aby se rekord z druhé Knoflíkiády dostal i do světové Guinessovy knihy rekordů: „Pomáhám s překlady a vyřízením organizačních věcí v Londýně.“
Krasava Šerkopová má ovšem i další důvody k radosti. Vedle rekordů týkajících se knoflíkových návleků jí totiž agentura Dobrý den jako rekordní uznala také pozoruhodné drátkované vejce, které nedávno vytvořila. Má čtyři části, je na něm použito více než sto metrů drátu. Jak včera prohlásila, po obdržení certifikátu o rekordu chce vejce jako výraz vděčnosti věnovat Karlu Gottovi.
Kastelánka také poděkovala všem, kdo jí v práci pro druhé pomáhají. Doslova dojatá pak byla ve chvíli, kdy jí byla předána sbírka organizovaná na ústecké speciální škole, jíž loni pomohla se sbírkou na keramickou pec. Ve „speciálce“ se totiž rozhodli Krasavě Šerkopové pomoci kompenzovat škodu, kterou jí nedávno způsobil zloděj, jenž jí ukradl pokladnu u stánku, v němž prodává výrobky chráněné dílny Ponny Decor.