Hradecko

Zpoždění vlaků i autobusů a lidé přijíždějící pozdě do práce. Sníh v kombinaci s větrem způsobily na Hradecku velké problémy především v dopravě. Například prudké stoupání u obce Klenice na hlavním silničním tahu mezi Jičínem a Hradcem Králové bylo sjízdné jen s velkými obtížemi a tvořily se zde proto kolony vozidel. Ráno vynechaly tři spoje hradecké městské dopravy, některé další autobusy a trolejbusy měly až půlhodinové zpoždění. Rovněž dálkové autobusy a vlaky měly problémy. Například ranní rychlík do Vsetína odjel z hradeckého hlavního nádraží se zpožděním dvě a půl hodiny. V průběhu dopoledne se situace postupně vracela k normálu.

Svitavsko

Situace na silnicích ve svitavském okrese se už uklidnila. Řidiči hlásili největší problémy ve středu večer, kdy vytrvale sněžilo a na vozovkách byla vrstva sněhu. Zejména šoféři kamionů řešili velké problémy a na mnoha místech v okresu zůstali stát, protože na letních pneumatikách nezvládli ani menší kopce. Ještě ve čtvrtek ráno stály odstavené kamiony na silnici I/35 od Žipotína směrem na Mohelnici. Zatímco hlavní tah ve svitavském okrese byl poměrně sjízdný, za hranicí kraje bylo vše jinak. Silničáři proto úsek pro kamiony uzavřeli. Silnici I/35 z Moravské Třebové do Mohelnice tak otevřeli pro kamiony až dnes ráno okolo páté hodiny. „Ještě v devět hodin tu stojí kamiony a docela blokují dopravu,“ hlásil přímo z místa řidič Erik Kluka, který míří na Olomouc.

Úsek silnice I/43 z Hradce nad Svitavou do Letovic na Blanensku otevřeli už ve středu v noci. Na silnicích je ujetá vrstva sněhu.

Hlavní tahy ve svitavském okrese jsou chemicky ošetřené, řidiči ale musí počítat se zbytky sněhu. Na silnicích nižších tříd je vrstva sněhu, i ty jsou ale s opatrností sjízdné. „V tuto chvíli nemáme hlášené žádné problémy,“ uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová. Silničáři i pracovníci technických služeb jsou neustále v terénu a odklízejí sníh.

Trutnovsko

Jen minimum dopravních komplikací zaznamenali řidiči během čtvrtečního dne na silnicích regionu po vytrvalém chumelení a především po prudkém větru, který na řadě míst navál ve středu večer na silnice až několik desítek centimetrů sněhu. „Od středeční půlnoci jsme řešili dvě dopravní nehody, při nichž nedošlo k žádnému zranění. Příčinou bylo nepřizpůsobení rychlosti, došlo k nárazu a výsledkem byly pomačkané plechy,“ konstatoval tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Ve čtvrtek ráno byly všechny silnice na Trutnovsku sjízdné, na hlavních tazích problémy zaznamenány nebyly ani podle vyjádření silničářů. „V noci napadlo okolo deseti centimetrů sněhu, na horách dvacet a v místech, kde foukal vítr, se tvořily závěje 30 až 50 centimetrů,“ poznamenal Milan Baxa, vedoucí cestmistrovství SÚS Trutnov, a pokračoval: „Vše je sjízdné, propluhované a nebezpečná místa jsme ošetřili chemickým posypem. Vzhledem k tomu, že se teploty pohybují okolo minus deseti stupňů, tak je posyp méně účinný, než kdyby bylo okolo nuly. Se zvýšenou opatrností jsou ale sjízdné všechny silnice.“

Ve středu večer však musely být dvě vozovky uzavřeny. „Kvůli popadaným stromům na vozovku byly dočasně uzavřeny komunikace Janské Lázně – Hoffmanovy boudy a silnice z Černého Dolu ve směru na Rudník,“ potvrdil Krkonošskému deníku informaci důstojník z operačního oddělení HZS Trutnov.

Nejen na těchto místech dobrovolní hasiči z Janských Lázní a z Černého Dolu-Čisté odstraňovali popadané stromy. Profesionálové z Trutnova se činili již krátce před půl šestou odpoledne, kdy vyjížděli do Vlčic a před půl osmou odstraňovali strom v Dolcích. Ve čtvrt na devět večer pak dobrovolní hasiči z Úpice vyprošťovali osobní automobil ze závěje a uvolnili komunikaci v Chelčického ulici.

Orlickoústecko

Od středečního odpoledne se na region vytrvale snášel sníh. Přicházel v nárazových vlnách doprovázený silným nárazovým větrem, který vytvářel sněhové jazyky. Silničáři na boj s přívaly sněhu mobilizovali veškerou techniku, vozový park správy a údržby silnic i smluvních dodavatelů čítal na třicet sypačů a zhruba stejný počet traktorových radlic. Technika, kterou naštěstí postihovaly jen drobné krátkodobé poruchy, boj zvládala. Silnice byly večer, po celou noc i včera ráno sjízdné. Maximální opatrnost je však stále na místě. „Nevím, jestli řidiči vůbec nevyjíždějí, nebo jsou tak opatrní, ale v souvislosti se sněhem jsme nezaznamenali žádnou nehodu. Musím to zaklepat,“ informovala policejní mluvčí Iveta Lehká.

„V noci na čtvrtek přišla ještě jedna vlna sněžení, se kterou jsme se potýkali. Do rána se nám dařilo silnice dostat do přijatelného stavu,“ dodal Roman Vodička z ústeckého provozu SÚS. Do problémů se podle silničářů dostávala vozidla především v kopcích, a to nejen kamiony. „Opravdu doporučuji zimní výbavu, protože to je alfa a omega. Stačí jedno auto, které takhle vybavené není, zůstane v kopci a je z toho obrovský problém, který se řeší i několik hodin,“ apeluje na řidiče Roman Vodička.

Sněhová nadílka se projevila i na železnici. Lidé, kteří ráno cestovali vlakem do práce, se museli smířit i s mnoha desítkami minut zpoždění. V obvodu České Třebové zpoždění nevznikala, vlaky si je „vozily“ především od Prahy, ale i z Olomoucka. „Máme vyhlášený první stupeň zimních opatření, to znamená, že se vyhazují výhybky. Lidi, kteří byli v práci, na tom pracovali od středečního odpoledne a po celou noc,“ popsal situaci na dráze přednosta Zdeněk Kudrna.

Jičínsko

Vedoucí jičínského střediska silničářů Jiří Bezdíček Deník informuje: „Intenzivněji začalo sněžit ve středu odpoledne a přidal se k tomu vítr. Během chvilky se tvořily sněhové jazyky. Teplota se ustálila pod -10°. Telefony začaly na všech střediscích řinčet a každý žádal nějakou pomoc. Osvědčila se spolupráce s dispečerem regionální autobusové dopravy a prakticky celou noc se vyřizovaly vzkazy od řidičů autobusů, kde a co je. Situace se měnila každou chvíli a až k ránu se trochu uklidnil vítr a sníh popadával jen ve slabých přeháňkách.“ Nasazena byla všechna dostupná technika. Ráno po vystřídání posádek vyjely stroje znovu.

Jak nás upozorňuje J. Bezdíček, nebylo nutno uzavřít některou ze silnic na Jičínském okrese , i když místy se vyskytly problémy místního charakteru, které budou postupně odstraněny. Ještě nám vysvětluje, že v teplotách pod -8°C přestává fungovat sůl a jejím posypem se nic neurychlí.

Dispečer ČSAD Jan Šolc ihned hlásí: „Všechno je v lati. Od středečního večera jsme v kontaktu se silničáři a také s řidiči autobusů. Sloužíme nepřetržitě.“ Od dispečera se dále dozvídáme, že z důvodu zavátých komunikací měli problémy řidiči autobusů ve středu v noci mezi Libání a Bačálkami a v úseku Hlušice – Sekeřice. Ve čtvrtek ráno dojely všechny linky, kolabovala Praha, a tak vznikl problém s nájezdem na Černý most. Dalším náročnějším úsekem je „Kleničák“ směrem na Hradec Králové, ale i tady se všechno zvládlo.

Rychnovsko

Silničáři již otevřeli úsek Plasnice – Deštné a také Kačerov, upozorňují však, že tyto komunikace jsou sjízdné pouze při maximální opatrnosti.

Sněhová nadílka a nárazový vítr jsou důvodem, proč Správa a údržba silnic Rychnov nad Kněžnou musela až do odvolání ve středu v podvečer postupně uzavřít čtyři komunikace na Rychnovsku.

Neustávající vítr nedal šanci pluhům, aby prohrnuly silnici 2/3100 v úseku Plasnice – Sedloňov – Olešnice v Orlických horách. Za pluhy nárazový vítr sněhovými jazyky vozovku ihned uzavíral. V současné době je silnice sjízná s maximální opatrností. Další uzavírku cestáři vyhlásili v 16:28 hodin na silnici 3/3102 Sněžné – Polom. Důvodem bylo opět silné sněžení a nárazový vítr. Stejně neutěšitelná situace nastala na komunikaci 2/310 Plasnice - Deštné v Orlických horách. Poslední uzavírku rychnovská Správa a údržba silnic vyhlásila na komunikaci č. 3.1816 v obci Kačerov. V současné době je tato komunikace již otevřená, sjízdná s maximální opatrností.

Výše uvedené komunikace zůstanou uzavřené až do odvolání. Jakmile bude technika schopna silnice ošetřit a zprůjezdnit, tak se znovu otevřou.