Vždy něco nového

Příznivci železnice v depu obdivovali lokomotivy na točně, procházeli rozsáhlé prostory správkárny, vozili se historickým parním vlakem, na historické nebo šlapací drezíně, navštívili trenažér strojvůdců, mohli si zakoupit propagační upomínkové předměty nebo občerstvení v motoráčku “Hurvínek“. To vše za normálního provozu depa. V železniční stanici si mohli mj. prohlédnout řídící panel nebo výstavu požární techniky.

„Mám rád mašiny, ze všech nejvíc se mi líbí pendolino a dvoupatrák,“ uvedl osmiletý Daniel Hanzl z Ústí nad Orlicí, prý budoucí železničář . Zavzpomínat si na svá železničářská studia v České Třebové přijela skupinka penzistů z Telče. „Kamarádi odsud z depa k nám každý rok pravidelně jezdí historickým vláčkem na mikulášské jízdy, mrkvancovou pouť i několik letních víkendů. Oceňuji, že se program Dne železnice mění, vždycky zde objevíme něco nového,“ poznamenal Jan Vyhlídal, předseda Společnosti telčské místní dráhy.

„Jsem rád, když tady mohu se synem oslavit jako železničář svůj svátek a podívat se na techniku, kterou mám celý život rád. Největším tahákem pro lidi jsou parní lokomotivy a poctivá stará technika: vždyť ´lépe nežli konvalinky voní pára od mašinky´. A ´nejspolehlivějším spojem je vlak v čele s parním strojem´,“ s úsměvem dodal Jiří Vorel z Ústí nad Orlicí.