Po dvanácté se bude velkolepě po mýtsku připomínat „Den Země“, tentokrát 22. dubna od 9 hodin ráno na náměstí Přemysla Otakara II.
Na svátek Země zase přijedou řemeslníci a předvedou mj. tvoření perníků, krajek, keramiky, šperků, výtvorů z látek a dřeva. V koutku živé přírody zaujmou hlavně děti některá domácí zvířata. S troškou do mlýna přijdou sokolníci, včelaři, zahradníci a lesáci. Pro všechny bude ekologický kvíz „Nulový odpad“ s dvojím losováním cen.

V 10 hodin začne módní přehlídka „To by Dior koukal“, při níž litomyšlská pedagogická škola předvede netradiční módní kreace z odpadových materiálů. Vlastní přehlídku recyklování papíru budou mít místní skauti. Pokaždé je hitem programu odměňování nejlepších sběračů (jednotlivců a školních tříd) ve sběru drobného hliníku a kelímků od jogurtů. „Svezli jsme ze škol 551 kilogramů hliníku, nejlepší třída vykázala průměr 3,67 kilogramu na žáka.

A žížala Mejťanda? Před devíti lety byla z kelímků dlouhá 554,33 metru a ocitla se v knize rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den. Od té doby tuto délku překračujeme, ale nehlásíme to nikam. Čekáme, až nás někdo překoná, pak to bude pro nás užitečná motivace,“ vysvětlila Stanislava Jetmarová z městského úřadu. Svůj blok bude mít v půldenním programu separování a recyklování odpadů. „Chceme poukázat na alternativní zdroje energie, což je v současné době velmi důležité. Tomu se bude věnovat blok s výrobci těchto zdrojů, dojde na ukázky solárních sestav a ohřívání užitkové vody,“ doplnila Stanislava Jetmarová.

Mezi prvními body nabitého sedmihodinového programu figuruje o půl desáté slavnostní odhalení nové plastiky „Osamělý půlměsíc“ v Havlíčkových sadech u Šemberova divadla. Již od počátku dubna je otevřena v městské knihovně výstava soutěžních prací „Odpady - a co já?!“ Knihovna se tak stává pravidelně dalším místem ve městě, kde se „Den Země“ připomíná. Vloni byl „Den Země“ netradiční: konal se na „apríla“ a nabízela se „zaručeně pravá bioplynovice“, nápoj poněkud „ostřejší“ vyrobený údajně z odpadů. Letos se podobné překvapení konat nebude.

JIŘÍ KONÍČEK