Od půl deváté ráno do čtvrté hodiny odpolední se zaplní náměstí Přemysla Otakara II. stánky řemeslníků, kteří předvedou zpracování přírodních materiálů i výrobky z nich. Jako obvykle nebude chybět koutek domácích zvířat (kozy, ovce, králíci), přírodovědné soutěže, ukázky sokolníků a včelařů, zelinářství a okrasné zahradnictví.
Z jogurtových kelímků budou děti opět sestavovat „Žížalu Mejťandu“, jež po roce obtočí morový sloup uprostřed rynku, dojde na „Barevný den plný her“. Vyhlásí se výsledky 10. ročníku soutěže ve sběru drobného hliníkového odpadu, v němž vloni sebralo více než 1300 školáků z města a okolí 506 kilogramů suroviny.
Specialitou se stane bleší trh se starými a použitelnými věcmi. „Technické služby celý rok dávají stranou věci, které by se ještě mohly někomu hodit. Za smluvní ceny budou k mání. Loni jsem si koupila za korunu konvičku a jsem s ní moc spokojená,“ řekla Stanislava Jetmarová, vedoucí odboru životního prostředí radnice.

Lípy budou žít dál jako umělecká díla
„O den dříve zahájí Den Země muži s motorovými pilami, kteří začnou zpracovávat dvacet skácených lip z Litomyšlské ulice. Rozhodli jsme se, že tyto lípy budou žít ve městě dále, a to jako umělecká díla. Takže z nich vzniknou dřevěné sochy, které pak řezbáři umístí na veřejná prostranství. Vyrobí také vařečky, rendlíčky nebo hračky,“ doporučila zajímavost Jetmarová. Sochání ze dřeva se uskuteční přímo na rynku, přihlížející budou sledovat, jak socha vzniká. Jinou specialitou by mělo být použití vrbového proutí v zahradní architektuře: pod lipami na rynku vznikne iglú, jež potom dostane jedna „mateřinka“ z města. (jko, čtk)