Letošní oslava Dne Země, tradiční připomínání materiálů, surovin i přístupu člověka k planetě, se uskuteční netradičně již 1. dubna od 9 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

Program bude částečně aprílový, ale také zaměřený na třídění biologického odpadu a prezentaci bioplynové (fermentační) stanice, která tento odpad zpracovává. Ta je ve zkušením provozu již několik měsíců ve Šnakově. V 10 hodin dojde na vyhlášení vítězů ve sběru drobného hliníkového odpadu „O poklad Žížaly Mejťandy“, což je městský maskot Dne Země.

Pokřtí destilát

O půl hodiny později bude pokřtěna „Bioplynovice“, což má být čtyřicetiprocentní přírodní destilát z vysokomýtského odpadu. "Co to je, doví se ten, kdo přijde na náměstí," nechtěla prozradit další podrobnosti Stanislava Jetmarová z městského úřadu. Nezapomene se ani na vyhlášení vítězů ekologického kvízu o tričko "Žížaly Mejťandy". Tu budou sestavovat školáci jako obvykle z jogurtových kelímků kolem morového sloupu uprostřed rynku. Kromě ukázek řemesel bude k vidění koutek domácích zvířat (z nichž některé již málokdy děti vidí), práce sokolníků s dravými ptáky či seznámení s recyklací odpadů.

Specialitou se stane ochutnávka jídel a pití, z nichž vzniká bioplyn. Do bioplynové stanice pojedou na exkurzi ti zájemci, již se shromáždí v 15 hodin u lékárny na náměstí. Tradičně se zapojí i městská knihovna: v ní odpoledne začne výstava „Jak vznikala bio〜plynová stanice ve Vysokém Mýtě“ a výstava fotografií „Křišťálové oči“ spolu s promítáním dokumentárního filmu „Tepuy, Cesta do hlubin Země“. A ještě jedna zajímavost se chystá. Bude to vyhlášení soutěže „O nejlepší biovchod“. Rozšíří se totiž nádoby na bioodpad na sběrná místa na jednotlivých sídlištích města, od dubna do června budou mezi sebou tato místa soutěžit ve sběru tohoto druhu odpadu, a to údajně o nezvyklou odměnu, jak slibují pořadatelé.