„To je spekulace, ale stejně si myslím, že to máme za ten azylák," říká Michal Souček z iniciativy Ne azylovému domu v Králíkách. Postup ministerstva vnímá jako kudlu do zad: „Žili jsme v tom, že nám ministr spravedlnosti dal slib, že výsledky referenda vezmou v potaz."

PRSKAVKAMI BUDOU PRSKAT NA MINISTRA

Přesto v Králíkách chtějí bojovat dál. Že referendum má smysl, má Kralické přesvědčit středeční demonstrace, která začne na náměstí o půl sedmé večer. „Budeme prskat na ministra," vyzývají organizátoři, aby lidé svou nespokojenost vyjádřili zapálením prskavek. Svou účastí je podpoří také vedení města a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Chci vyzvat veřejnost, aby se referenda zúčastnila, protože kdo jiný by se měl vyjádřit o této záležitosti než ti, kteří v místě žijí," uvedl hejtman. Starostka Jana Ponocná neváhala ministru Pelikánovi jeho slib připomenout. „Výsledky referenda vezmeme samozřejmě v úvahu. Mezitím ale běží administrativní příprava, to jinak ani není možné," odpověděl jí.

Ministerští úředníci se dokonce zapojili do facebookové diskuze na stránce Ne azylovému domu, kde diskutující ujišťují, že slovo ministra platí. „Vězeňská služba jen včas podala žádost o objekt, který prohlásil ÚZSVM za nepotřebný. Pokud by to neudělala, zažádal by o něj kdokoliv jiný, třeba jiná organizační složka státu s jiným záměrem," napsali zástupci ministerstva. Snažili se také vyzdvihnout záměr věznice například nad domov pro seniory, který podle nich nemá podporu.

V bývalém pasťáku by mohla vzniknout ženská věznice v nejlehčím stupni zabezpečení až pro dvě stě odsouzených za mírnější delikty. Kraj proti záměru argumentuje tím, že uškodí turistickému ruchu na Králicku, místní připomínají, že věznice v centru města a poblíž školy je zcela nevhodná, bojí se o děti.

STÁLE SE OBÁVAJÍ PŘÍCHODU IMIGRANTŮ

Kraličtí jsou k záměru ministerstva spravedlnosti velmi podezřívaví, nespokojí se s vysvětlením, že motivací je nízká vstupní investice do objektu.
Někteří za převodem na Vězeňskou službu ČR vidí víc. „Pouze podotýkám, že vězeňská správa je také správcem detenčních zařízení využívaných pro imigranty," poznamenal na Facebooku Petr Daniel. Úsilí ministerstva spravedlnosti odpůrcům neladí ani s jeho záměrem na rozšíření domácího vězení. Vždyť to není tak dlouho, co Robert Pelikán osobně testoval náramky pro vězně.

Pro Kralické je momentálně klíčová hojná účast v pátečním referendu. „Krok jedna je zvrátit zřízení věznice, využití objektu je až krok dvě," shrnuje Michal Souček, který by objekt nejraději viděl v majetku města nebo kraje.

Velký zájem o něj má investor provozující lyžařský resort Dolní Morava, který by objekt chtěl přebudovat na startovací byty.