Uvažovaný velký zábavní park s delfináriem na zámeckém návrší u obce nejspíš nevznikne. Investoři, kteří do projektu chtějí vložit peníze, preferují jeho umístění v jiných lokalitách u velkých měst. Z původních plánů u Rudoltic zůstane jenom zlomek.

Možná minizoo

„Tlak investorů na to, aby se vše přesunulo jinam, je značný,“ uvedl architekt Přemysl Kokeš, který záměr s dalšími partnery připravoval, a dodal, že zábavní park by mohl stát u Prahy nebo Ostravy.

Jedinou zachovalou věž na zámeckém návrší chce s pomocí dotací přeměnit na rozhlednu s výtahem, aby mohla sloužit i postiženým lidem. Vzniknout by měla kavárna a restaurace, a dokonce dva apartmány. Okolí věže by se mělo upravit a postavit přístupová cesta. „Hledáme také někoho, kdo by tam provozoval malou zoologickou zahradu s domácími zvířaty pro děti,“ řekl Kokeš.

Se společníkem Jiřím Vávrou vlastní torzo původního Nového zámku. Na návrší původně naplánovali delfinárium s hledištěm pro 1000 diváků a minizoo s poníky, kozami, lamami a dalšími zvířaty. Děti měly mít k brouzdání vodní hřiště, rozlehlá sklepení bývalého zámku měla být využita pro velké akvárium se skleněnou stěnou s nejmenšími velrybami běluhami. Do areálu byla naplánována turistická železnice, pro motoristy by vzniklo i parkoviště.

Podle tvůrců by atrakce přilákala návštěvníky také z Rakouska a Polska. Denně by ji navštívilo podle odhadů až 2000, za rok až půl milionu lidí, což by poskytlo asi 40 pracovních míst i příležitosti k podnikání místním. Část obyvatel měla ale obavy z toho, že davy turistů a s nimi spojená doprava dosud klidnou obec naruší. Tvůrci záměru se snažili získat souhlas obce už v lednu, zastupitelé si však vyžádali zpracování studie o jeho dopadech na život v obci. „Chceme to stavět tam, kde nás chtějí, a ne v místě, kde to vyvolává nějakou animozitu,“ uvedl Kokeš.