Soutěž odstartovala v únoru, měřit síly ve vědomostech i dalších dovednostech začala čtyřicítka dětí. Plný počet bodů a tedy vstupenku do finále získalo 29 chlapců a dívek, někteří se ho však nemohli zúčastnit. „Soutěžící každý měsíc odpovídali na tři otázky z určitého období českých dějin. Pokud chtěli, mohli navíc splnit i prémiovou otázku, například psaní slov cyrilicí, psaní krátkých textů s použitím vylosovaných slov nebo luštění doplňovaček. Ti menší skládali puzzle nebo kreslili,“ vysvětluje ředitelka knihovny Ivana Marečková.

Některé otázky a úkoly byly složitější a obsáhlejší, děti hledaly odpovědi v publikacích v knihovně, jiní využívali možnost vypracovat zadání doma. Při finále se knihovnice inspirovaly hrou Člověče, nezlob se: v knihovně vyznačily dvaašedesáti barevnými čtverci trasu hry, hráči házeli velkou hrací kostkou a po hracím plánu postupovali do „brány vítězů“. „Každý však dostal jen jednu figurku, oproti klasické hře si soutěžící nevyhazovali figurky. Během hry plnili různé úkoly, odpovídali na kvízové otázky,“ líčí Marečková průběh finále. Jako první dorazil do cíle Dan Maryška, druhý byl Martin Ježek následován Jakubem Noskem.

Do soutěže v režii knihovny se zapojuje každý rok přibližně stejný počet dětí. „Těší nás, že zájem mají stále děti všech věkových kategorií, tedy i starší. Pro ně je obtížnější vymyslet něco, co by je chytlo,“ říká ředitelka knihovny. „Máme dobrý pocit, že i poměrně náročné téma českých dějin děti zaujalo,“ netají se potěšením. Úspěšná soutěž bude rozhodně pokračovat. Pracovnice knihovny už znají téma dalšího klání, ale prozradit ho nechtějí.