„Mohlo by tady být nějaké posezení, je jen u cukrárny,“ svěřila se Zdenka Kulhánková. „Doprava přes náměstí je velká, je tady hodně hluku, spíše by se hodila klidová zóna,“ doplnila Daniela Trkalová. Více lidí poukazovalo na to, že na rynku je málo míst k odpočinku, jiným ale provoz a zastávky autobusů nevadily. Město chce provést četné úpravy na náměstí. Před časem nabídlo lidem možnost uplatnit své názory v anketě. Objevily se názory, že nejlepší ze záměrů je rekonstrukce náměstí. „Musíme se dostat do evropských fondů, půjdeme při úpravách po čtvrtinách. Začneme v horní části náměstí u malého podloubí,“ uvedl starosta Petr Fiala.

Při dnešním Dnu s Deníkem v části Václavského náměstí budeme s lidmi diskutovat o tom, co se jim nelíbí ve městě, především však o změně podoby jeho centra v budoucím období.

Nejen příznivci

Stavební úpravy začnou, až budou k dispozici potřebné finanční prostředky, takže nyní se ještě nic zvláštního neděje. „Je to dlouhodobá záležitost, je investičně velmi náročná, bez evropských peněz nezvládnutelná,“ dodal na vysvětlenou starosta Petr Fiala.

K záměrům bude patřit také přemístění městského úřadu z dosavadního objektu do prostor spořitelny a bývalé pošty. „To se projektuje, uvidíme, zda se žádostí o peníze na rekonstrukci uspějeme,“ připomněl jinou záležitost starosta. O radnici a jejím dosavadním umístění za náměstím se v naší anketě kupodivu nikdo nezmiňoval. Že by lidem příliš nevadilo, že městský úřad je poněkud stranou za náměstím? „Jsou dvě varianty: komplex budov spořitelny a pošty jsme už koupili, druhou by byla přestavba Panského domu,“ potvrdil Petr Fiala.

V posledních měsících se velmi diskutovalo, mezi obyvateli i zastupiteli, o záměru postavit krytý plavecký bazén. „Ten by se velmi hodil,“ poznamenala Pavla Vychytilová. “Měl by tady být, jezdí se plavat do Ústí nad Orlicí a do České Třebové, je to daleko, prospělo by to i dětem,“ myslí si Miroslav Dušek. „Chybí tady pořádné koupaliště, hodilo by se buď udělat krytý bazén, nebo dosavadní koupaliště zlepšit,“ řekl Miroslav Kubový. Když už lidé sami upozorňují na nutnost zlepšit podobné možnosti, je to pokaždé zavazující pro odpovědné a může to být podnětem k jednání, přezkoumání faktů, nalézání variant řešení, hledání cestiček ke zdrojům peněz. Téma již před časem rozdělilo veřejnost na zastánce bazénu a odpůrce. Třeba starosta města považuje případnou investici do bazénu zároveň za vklad do zdraví obyvatel: „Město by mělo podporovat kulturu, sport a volnočasové aktivity, ale také zdraví. Krytý bazén by neměl být obrovský, zaměřil by se na rehabilitaci a na bezbariérový přístup. Domov pod hradem Žampach bude partnerem záměru, dohodli jsme se o tom už s ředitelem domova.“

Rozdílné názory

Je to docela určitě záležitost hodně velkých peněz, což se možná mnoha lidem nemusí zrovna líbit, takže proto se projevily (a bezpochyby se i nadále projevují) velmi rozdílné názory na provedení takového plánu ve skutečnosti. Pokud přijdete dnes v 15 hodin na Václavské náměstí v Letohradu ke stánkům mobilní redakce Orlického deníku, budete mít možnost debatovat se starostou města o těchto problémech, případně i o dalších záležitostech, které vás trápí nebo vám vadí.