Marek Potůček soustředil značné úsilí, aby se na přijímačky připravil. Chodil na přípravné hodiny, které nabízela jeho základní škola, což mu zajistilo úspěch. Dostal se na vysněné gymnázium, které bude podle jeho slov dobrým odrazovým můstkem pro následné vysokoškolské studium. Jak se na přijímačky připravoval? „Přišlo mi to nejdřív celkem složité. Ale ve výsledku to bylo u zkoušek úplně v klidu,” prozradil student a dodal, že odvahu a klid mu dodala právě řádná příprava.

Ředitel Gymnázia Česká Třebová Josef Menšík upozornil na důležitý faktor přihlášek na větší množství škol. „To, že žáka přijmeme na naší školu neznamená, že k nám nastoupí. Přijmout ho mohou také na jinou školu. V konečném výběru pak bude hrát jistě roli umístění dané školy,” sdělil Menšík.

V čele středních škol s uchazeči s nejlepšími výsledky z češtiny a matematiky v okrese je také Gymnázium Ústí nad Orlicí. „Jsme samozřejmě rádi, že uchazeči o naši školu dosahují ve srovnání s uchazeči o jiné obory v okrese nadprůměrných výsledků. To se nakonec od zájemců o gymnázia čeká,” komentoval výsledky ředitel Gymnázia v Ústí nad Orlicí Marek Hoffmann.

„Určitě je nicméně příjemné vědomí, že naši uchazeči o čtyřletéleté studium gymnázia v rámci okresu získali v průměru nejvíc bodů jak z češtiny, tak z matematiky. Rozdíly mezi jednotlivými gymnázii v rámci okresu Ústí nad Orlicí však nevnímám (až na výjimky) jako příliš velké a zásadní,” dodal Hoffmann.

Unie dá kraji 120 milionů na železniční muzeum v Dolní Lipce.
VIZUALIZACE: Brusel dá 120 milionů na železniční muzeum v Dolní Lipce

Jak vypadaly výsledky přijímaček v loňském roce právě na Gymnáziu v Ústí nad Orlicí? V rámci čtyřletého studia 30. uchazeč v pořadí získal 33 bodů (čeština) a 34 (matematika), tedy 67 bodů z testů. Po odvoláních poslední přijatý 61 bodů.

V rámci 8 letého studia 30. uchazeč v pořadí získal 29 bodů (čeština) a 25 (matematika), tedy 54 bodů z testů, po odvoláních poslední přijatý 44 bodů.

Dobré výsledky zaznamenali například také na Průmyslové střední škole Letohrad. „Velmi mě těší, že o naši školu mají zájem uchazeči základních škol, kteří jsou u jednotných přijímacích zkoušek úspěšní. Jsem rád, že se nám daří oslovit budoucí žáky, kteří mají předpoklady ke studiu. Jsou zvídaví, kreativní, hledají své řešení. To vše u technicky zaměřeného studia upotřebí,” vzkázal ředitel Průmyslové střední školy Letohrad Jiří Štěpánek.

„U přijímacích zkoušek z mého pohledu není důležitá obtížnost, ale možnost stanovení výsledného pořadí, a hlavně minimální hranice úspěšnosti. Tu máme nastavenou na stejnou úroveň jako gymnázia v Pardubickém kraji,” sdělil Štěpánek

Podle Štěpánka je obecně v posledních letech pro uchazeče strašákem matematika. Rádi počítají, pracují s čísly, to upotřebí ve všech oborech, ale bojí se matematiky. „Tyto obavy se jim snažíme rozptýlit v přípravných kurzech pro přijímací zkoušky, o které je zájem,” dodal ředitel.

Přijímací testy - střední školy v okrese Ústí nad Orlicí:

Čísla u jednotlivých škol ukazují, jakých výsledků při přijímačkách průměrně dosáhli všichni uchazeči o studium na dané škole. Čím vyšší číslo, tím lepší průměrný uchazeč. Čísla zahrnují přijaté i nepřijaté žáky. Jde o průměr z přijímaček na čtyřleté studijní obory (nezahrnují tudíž např. šestiletá a osmiletá gymnázia)

Název školy                  český jazyk matematika

Gymnázium, Ústí nad Orlicí             73,9 59,9

Gymnázium Česká Třebová             72,9 57,8

Gymnázium Vysoké Mýto                72,2 54,2

Gymnázium Žamberk                      70,6 52,5

Gymnázium Lanškroun                    66,2 58,9

SŠ podnikání Vysoké Mýto                60,4 42,4

VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto      60,2 51,9

OA Choceň, T. G. Masaryka 1000       58,3 39,0

Průmyslová SŠ Letohrad                   54,2 47,6

Zdroj: Data Deník získal od projektu prijimacky.ai, který je zpracoval na základě oficiálních dat z Cermatu.