Neobvyklou akci „Daruj krev s Mikulášem“ připravují na pátek v hematologicko–transfúzním oddělení Orlickoústecké nemocnice, a. s. Dárce, kteří přijdou mezi 7. až 10. hodinou, bude čekat občerstvení věnované sponzorem odběrového dne a lační čerti na odběrovém sále.

Chtějí omladit základnu dárců

Jak Orlickému deníku řekl primář hematologicko–transfuzního oddělení Jiří Řezníček, v poslední době ubývá mladších věkových skupin dárců krve, jejich populace prostě stárne. „My s tím samozřejmě chceme něco dělat, a proto začali naši lékaři chodit do středních škol, kde diskutují o dárcovství krve se studenty. Během roku připravujeme i některé akce, jež jsou zaměřeny jak na pravidelné dárce, tak ale hlavně na získávání prvodárců. Ti mají určité zvýhodnění, při akci Daruj krev s Mikulášem se například nemusí na rozdíl od stálých dárců objednávat,“ upřesnil primář. Jak dodal, chystají se i vánoční odběry a další akce na příští rok.

Přestože je základna dárců krve na Orlickoústecku dlouhodobě stabilní, rostou v současné době požadavky na počty odběrů, mj. i v souvislosti s tím, že ústecká transfuzní stanice dodává krev do jedné z fakultních nemocnic. Jen pro ilustraci: v letošním roce se v Ústí uskutečnilo historicky nejvíc odběrů krevní plazmy (přes pět tisíc), celkový počet odběrů se pak bude podle Jiřího Řezníčka pohybovat kolem deseti tisíc.