Starostům některých vesnic se vůbec nezamlouvají chystané daňové reformy. Navrhované změny by mohly připravit podle některých odhadů a propočtů vesnická sídla údajně až o částku devět miliard korun.

Vláda má v úmyslu zrušit kromě jiného daň ze zemědělské půdy, což by mohlo znamenat pro vesnice dohromady ztrátu blížící se k 1,4 miliardy korun. Proto starostové uvažují o některých formách protestu, mj. o demonstraci před Úřadem vlády ČR v Praze, a to zatím především Moraváci.

Preferují se města

Jak přiznal starosta Cotkytle Ivo Berky, nezabýval se tímto problémem ještě nějak detailněji: „Hodně by nás postihla zemědělská daň. Kdybychom ji nedostávali, znamenalo by to pro nás o hodně peněz méně. Mně se osobně nelíbí například současná politika při rozdělování daní pro obce a města. To by se mělo rozhodně změnit, aby to bylo spravedlivější. My například dostáváme asi dva a půl tisíce na hlavu, kdežto Praha pětadvacet tisíc korun nebo možná ještě jinak. Pak už vůbec nemáme šanci něco moc vybudovat.“

S dosavadní praxí rozdělování daní do jednotlivých míst nesouhlasí více starostů. Denně se totiž setkávají v praxi s tímto problémem jako realitou, překládají doslova každou korunu ze strany na stranu a uvažují, na co ji vydat. Starosta Vraclavi Oldřich Koblížek poznamenal, že jde také třeba o daň z nemovitostí: „Zatím ale nikdo neřekl, jak nám tu ztrátu a kdo nahradí, to musí někdo jasně vědět, jak by ta náhrada měla vypadat. A tohle zatím vůbec nevíme. Příjmy do rozpočtu obce se sice zvyšují, ale o velice málo.“ Jak se dále domnívá vraclavský starosta, zvláště pro nejmenší vesnice bude situace hodně tristní, když se jim vezme ještě i z toho mála, co nyní mají.

Bude na opravy?

Počtem trvale žijících obyvatel (a pravděpodobně i katastrem) největší obec na Orlickoústecku – Červená Voda – by pocítila případné „zkrouhnutí“ samozřejmě také. Místostarosta vesnice Milan Dvořák se tím také netají: „U nás dělá třeba daň z nemovitosti přibližně jeden milion korun, a to je už citelné. Prodali jsme dost pozemků proto, že nám v budoucnu půjdou peníze. O pozemky se musí v obci stále někdo starat, je třeba takovou ztrátu nahradit, ta náhrada by ale musela být stabilní.“ Josef Škeřík, starosta Sloupnice, se domnívá, že zamýšlená opatření by se jich dotkla hodně: „Stoprocentně dostáváme zemědělskou daň, jsou to peníze, které pak vložíme do opravy komunikací nebo na akce životního prostředí, to by nám do jisté míry rozbouralo obecní rozpočet. Věřím, že Svaz obcí a měst České republiky něco udělá, něco vyřídí a prosadí pro nás, vesnice.“