Symbolická cena

Už je vlastníkem rozsáhlého komplexu Perly 01, který zůstal po zkrachovalé textilce v centru Ústí. Zatímco ten přišel městskou kasu na třicet milionů, objekt v Hylvátech  bude „za hubičku". Podle dohody s insolvenční správkyní město zaplatí za administrativní budovu na Třebovské ulici a barvírnu pouhých 25 tisíc korun. O možnost odkoupení části areálu Perly 06 v Hylvátech se radní začali zajímat v loňském roce poté, co se  Hylváty začala šířit poplašná zpráva, že prázdný objekt chce koupit spekulant a nastěhovat do něj nepřizpůsobivé občany.
Město získá do svého vlastnictví administrativní budovu Perly 06 včetně vrátnice, jídelny a společenského sálu, budovu bývalé barevny a všechny příslušné pozemky.

Využití? Uvidíme!

Nasnadě je otázka: co město s budovou učiní, jak ji využije? Na to ústecký starosta Petr Hájek říká: „Zatím se mě neptejte, jaké má město pro ni využití. Za takovou cenu to snad ani není podstatné. Důležité je, že město za poměrně symbolickou cenu získalo takto strategickou budovu do svého majetku a po určitém čase určitě dokáže najít smysluplně využití. Už se objevili i zájemci o případné pronájmy, ale myslím si, že na to je zatím dost času."
Část Perly 06 byla už rozprodána firmám, které zde podnikají.
Původně se měl areál prodat celý, nakonec však došlo mezi městem Ústí a insolvenční správkyní k dohodě. „Podařilo se nám vyjednat určitý model rozprodání zbytku Perly 06 tak, aby z něj měla co největší profit naše společnost Tepvos, protože byla prvním zajištěným věřitelem a veškeré finanční prostředky, které z prodeje plynou, tak skončí právě v naší společnosti," vysvětlil Petr Hájek.
Kotelnu a poslední volnou výrobní halu v Perle 06 se podařilo prodat soukromníkům za jeden a čtvrt milionu korun. Administrativní budovu sice město získalo lacino, ale i s „danajským darem". Barevnou. Ta sice nikoho neohrožuje, ale s největší pravděpodobností znamená ekologickou zátěž pro životní prostředí. „Město se zavázalo, že bude  kupcem i této barevny, ale kladlo si určitou podmínku, a tou byla právě nízká cena. Na ni nakonec po všech konzultacích  a jednáních správkyně konkurzní podstaty přistoupila," dodal Petr Hájek. Problematickou barevnou se podle jeho slov začnou radní zabývat v nejbližší době.
Že se objekt ocitne pod „ochrannými křídly" města, vítá i osadní výbor v Hylvátech, který o osudu Perly 06 jednal s radními. „Obavy občanů ze spekulativního jednání a případného záměru zřídit zde sociálních byty tady rozhodně byly," potvrdil jeho předseda Pavel Svatoš a dodal: „Teď  je samozřejmě otázkou další využití objektu, jaké bude mít město představy, komu ho případně  nabídne k soukromému využití."
Prodej nemovitostí a pozemků Perly 06 městu Ústí už schválil krajský soud, celou transakci musí samozřejmě odsouhlasit také zastupitelstvo města Ústí nad Orlicí.