O hotovém tendru informoval na síti X šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. "ŘSD vybralo zhotovitele stavby “D35 Ostrov - Vysoké Mýto, 2. etapa”, kterým je sdružení EUROVIA CZ a.s. a M - SILNICE a.s. za nabídkovou cenu 1 424,4 mil. Kč bez DPH. Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci a zahájení realizace plánujeme v 1. pololetí tohoto roku s ohledem na realizaci tunelu Homole," uvedl Mátl.

Úsek dálnice D35 Ostrov - Vysoké MýtoÚsek dálnice D35 Ostrov - Vysoké MýtoZdroj: ŘSD

2. etapou se myslí právě stavba samotné dálnice vyjma tunelu (o něm více v informačním letáku ŘSD - ZDE), půlkilometrový tunel je etapa první. Stát ušetří na stavbě druhé etapy, tedy samotné dálnice, přes půl miliardy korun. Více najdete v informačním letáku k úseku - ZDE.

Nyní už se jen bude čekat na případná odvolání neúspěšných uchazečů. Na stavbě už probíhají přípravné práce jako záchranný archeologický výzkum nebo stavba přeložek plynovodu.

Vizualizace dálnice D35 v úseku Ostrov - Vysoké Mýto s tunelem Homole
Tunel Homole na D35 dá stavařům zabrat. Nesmí se propadnout silnice I/17

Už minulý týden jsme informovali o hotovém tendru na krátký úsek D35, kterým se napojí na obchvat Olomouce u tamního Globusu. V nejblžších týdnech bude znám i vítěz tendru na úsek z Vysokého Mýta k Litomyšli.

V případě tunelu Homole, který také asi postaví Eurovia, a to ve sdružení s firmami TuCon a Eurovia SK, probíhá hodnocení podaných nabídek již od června loňského roku. A i tady činí nabídková cena jen 71 procent původně uvažované částky. Výrazně levněji, než činily předpokládané náklady, se staví i další úseky D35.

Projeďte si celou dálnici až do Svitav ve vizualizacích:

Stavba navazujícího úseku, kterým je dálniční obchvat Vysokého Mýta, začala již vloni v listopadu, rovněž se staví úsek z Litomyšle do Svitav. Ještě letos se mají začít budovat i zbývající dva mezilehlé úseky, a to od Džbánova u Vysokého Mýta k Litomyšli a dálniční obchvat Litomyšle. Na konci roku tak bude celá D35 rozestavěná od nynějšího konce v Ostrově až ke Svitavám. Hotovo bude v roce 2026 s výjimkou dálničního obchvatu Litomyšle, ten nabral asi roční zpoždění a teprve na něj bude vypsán tendr.

Poslední část D35 mezi Svitavami a Mohelnicí se má začít stavět za rok s termínem dokončení 2029.