Vloni se začalo se stavbou dvou úseků - obchvatu Vysokého Mýta a dálnicí mezi Litomyšlí a Svitavami. Letos začnou práce na všech mezilehlých úsecích, kterými se do roku 2027 celá dálnice kompletně bez přerušení dotáhne z Ostrova až ke Svitavám.

Projeďte se po celé D35 od Ostrova před Vysokým Mýtem, kde dálnice končí nyní, až do Mohelnice ve videovizualizacích.

Jde o úsek Ostrov - Vysoké Mýto-sever se samostatně vyčleněnou stavbou technologicky náročného tunelu Homole, pak úsek Vysoké Mýto-jih (od Džbánova) do Litomyšle a navazující kolem Litomyšle do Janova, odkud pokračuje vloni zahájená stavba D35 do Opatovce u Svitav.

Dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Ostrovem u Vysokého Mýta
Rok 2024 bude v Pardubickém kraji ve znamení stavby dálnice D35

Stěžejní na celé trase je hlavně vloni zahájený úsek kolem Vysokého Mýta, který už na konci příštího roku odvede dopravu z jednoho z nejucpanějších českých měst, a stejně tak pak obchvat taktéž problematické Litomyšle. Ten se z letos zahajovaných úseků začne stavět jako poslední, až na podzim, hotový má být v roce 2027. Už rok předtím budou postupně uvedeny do provozu všechny ostatní úseky mezi Ostrovem a Svitavami.

Aktuální mapa rozestavěnosti D35 (pro větší rozlišení rozklikněte):

Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Zdroj: ŘSD

Dá se proto předpokládat, že v v roce 2027 si Litomyšl před dokončením jejího dálničního obchvatu užije dopravní peklo. S tím, jak budou přibývat zprovozněné kilometry D35 a už příští rok zmizí špunt v podobě Vysokého Mýta, začne se stávat D35 stále atraktivnější variantou pro tranzit z Prahy na Moravu. Částečný přesun tranzitu z brněnské D1 je patrný už od dokončení dálnice k Ostrovu v prosinci 2022, které ze "severní" trasy na Moravu odstranilo zásek v podobě Hradce Králové a navazující úzké I/35 k Vysokému Mýtu.

V roce 2027, před dokončením obchvatu Litomyšle, totiž už na celé trase D35 bude kromě něho chybět už jen zmíněných 35 kilometrů ze Svitav do Mohelnice. Zdejší úsek silnice I/35 však z celé její trasy od Hradce patří mezi ty nejkomfortnější, kromě krátkého průtahu Moravskou Třebovou vede širokou a rychlou silnicí mimo vesnice.

Vizualizace chystaných úseků dálnice D35: