Stavba v hodnotě 190 milionů korun „Třebovka: Dlouhá Třebová – Hylváty, zvýšení ochrany úpravou toku“ se naplno rozjela letos na jaře. Jejím cílem je ochránit obec, kterou postihly ničivé povodně v roce 1997, před dalším řáděním živlu.

Po stromech není ani památky

Zahájení stavby přitom nebylo až do posledních chvil jisté. Ačkoli Povodí Labe projekt v rámci programu „Prevence před povodněmi II“, jehož správcem je ministerstvo zemědělství, připravilo a projednalo včas, nastaly komplikace, když se do věci vložilo ministerstvo financí. Nakonec se snad „minutu před dvanáctou“ začalo s kácením stovek stromů podél koryta Třebovky.

Nyní se podle informací starosty obce Jaroslava Kašpara pracuje na celém úseku. „Pařezy už jsou vytrhané až na pár kousků, kde je obava, aby jejich vytržením nedošlo k posunu domů,“ dodal Kašpar. V lokalitě Na Špici stavební firma strhla dva betonové mostky, na jejichž místě vybuduje nové. Zvětšuje se kapacita koryta řeky, a to jeho rozšiřováním, po celé jeho délce se také střídají úseky, kde se břeh betonuje a obkládá kameny, nebo jen zpevňuje kameny.

Cyklisti ať klidně jedou na výlet

Na Špici se chystá další „radikální řez“, kdy dojde k zásahu do nedávno otevřené cyklostezky vedoucí podél řeky. Na místě se vybuduje opěrná železobetonová zeď, která se bude ukládat pod stezku. „Jsme domluveni, že ani na jeden den se nepřeruší provoz na cyklostezce,“ upozorňuje Jaroslav Kašpar s tím, že pro cyklisty budou připraveny objízdné trasy.

„Překládka trasy bude někdy v září, říjnu, když to bude dřív, budeme rádi,“ uvedl Pavel Neumeister, manažer Regionu Orlicko-Třebovsko, a pokračoval: „Normální účastník nebude omezen, po existujících lávkách jen přejede z pravého břehu na levý. Možná ho to pět, deset minut zdrží, ale to je tak všechno. Cyklisti ať klidně vyjedou na výlet, objízdná trasa bude značena.“