Sdružení obcí Orlicko pracuje na několika novinkách, kterými chce potěšit cyklisty a fandy běžek využívající v zimě strojově upravené trasy v oblasti mezi Suchým vrchem a Bukovou horou.

Síť cyklostezek se na Orlickoústecku stále rozšiřuje, letos byla dokončena cyklostezka mezi Letohradem a Žamberkem, další se chystají. „Pracuje se na projektu cyklostezky z Červené Vody do Králík,“ uvedl manažer sdružení Antonín Fiala a dodal: „Do konce roku by měla mít stavební povolení a v příštím roce požádáme Státní fond dopravní infrastruktury o dotaci. Uvažuje se také o cyklostezkách na trase Žamberk - Pastviny a Žamberk – Písečná.“ Plánované propojení Letohradu s Králíky se zatím nedaří vyřešit, podmínkou je, že se do budování cyklostezky zapojí všechny obce po trase.

Sdružení Orlicko se už také pilně připravuje na zimní sezonu v lyžařské běžecké oblasti Suchý vrch - Buková hora. Tento projekt považuje za velmi úspěšný, trasy projeté rolbou využívají během zimy desítky tisíc běžkařů. Orlicko v současné době vlastní jeden stroj, který se stará o zhruba 60 kilometrů stop.

Dotace umožní koupit tři nové rolby

Pokud bude sdružení schválena dotace z evropských fondů, koupí další tři rolby a počet upravovaných stop tak bude možné zvýšit i na více než sto kilometrů. „Jak dopadla žádost týkající se nových strojů, se dozvíme někdy kolem 10. září,“ podotkl Fiala. „Pokud bude schválena, v nové sezoně můžeme podstatně rozšířit nabídku běžeckých stop, týkaly by se oblastí Buková hora, Suchý vrch, České Petrovice, Jeřáb a Červená Voda, dále Králicka a Dolní Moravy,“ doplnil.
Co se týče běžeckých tras, jedna dotace už byla sdružení schválena. Ta umožní modernizaci informačního systému běžeckých tras. Přibudou nové mapy a směrovky, na internetu bude přehledné grafické znázornění, kudy rolba vybavená systémem GPS projela.

Občerstvení už jen v úzkém sortimentu

Poměrně hodně využívané je informační centrum na Červenovodském sedle, které sdružení letos v lednu otevíralo po rekonstrukci. Přestavba byla financována za pomoci evropské dotace. Nové, kvalitnější zázemí si návštěvníci chválí. V objektu byly vybudovány například převlékárny, které v zimě ocení promočení lyžaři. „Poskytovatelem dotace jsme však byli podrobeni kontrole účelnosti dotace a výsledkem je, že v příštích letech zde může být poskytován užší sortiment občerstvení, než jaká byla naše představa při podání žádosti o podporu,“ upozornil manažer.

Chápe, že lidé budou pestřejší nabídku postrádat, ale pokud sdružení nechce riskovat vrácení dotace, jinou možnost nemá.

Projekt lyžařských běžeckých stop je sice úspěšný a žádaný, ale pro sdružení obcí poměrně nákladný. Proto chce v nové sezoně zapojit do jeho financování i samotné běžkaře, kteří budou vyzváni, aby na úpravu stop přispěli pomocí dárcovské SMS. Podobně situaci řeší například v Jizerských horách.

DANA POKORNÁ