K výchozím bodům je přiveze cyklobus, jenž jezdí městy Českomoravského pomezí a jejich okolím (tedy územím Svitavska a Orlickoústecka) již od roku 2006.

Cestující zaplatí jednotnou taxu

Linkový autobus přizpůsobený k přepravě bicyklů bude jezdit každý pátek, sobotu a neděli od 1. července do 25. září, pojede také o svátcích 5. a 6. července. Vloni se rozšířil jízdní řád užitečného projektu o zastávky na autobusovém nádraží v České Třebové a na křižovatce nad Kozlovem pod rozhlednou na Kozlovském kopci. Také letos připravili organizátoři novinku: zapojuje se Vysoké Mýto, poslední z měst Českomoravského pomezí. Znamená to, že o každém prodlouženém víkendu ujede cyklobus 954 kilometrů, tedy o dalších čtyřiašedesát více než vloni. Specialitou je, že jízdenka se neplatí za počet ujetých kilometrů, ale jednotná taxa 40 korun, ať se cyklista rozhodne vystoupit v kterémkoliv místě na trase. Výhodné jízdné se nabízí rodičům s dětmi. V sobotu a neděli bude jezdit spoj z Poličky přes Nové Hrady, Libecinu a Vysoké Mýto na Kozlov a přes Českou Třebovou na Moravskotřebovsko až do Jevíčka (tedy do centra Malé Hané), v pátek s vynecháním Vysokého Mýta. Podrobný jízdní řád je k dostání ve všech informačních centrech oblasti (mimo jiné v České Třebové, Vysokém Mýtě nebo ve dvou infocentrech v Litomyšli).
Zajímavé a dobře vyznačené trasy
Na Novohradsko do těsné blízkosti Toulovcových maštalí jezdí již od poloviny května cyklubus z Pardubic: z jeho zastávek v Nových Hradech, Boru u Skutče, Proseči, Zderazi nebo Budislavi vedou zajímavé a dobře vyznačené trasy příjemnou a zachovanou krajinou na pomezí několika okresů a skalních měst. Zajížďkou do Vysokého Mýta přibyly pro cyklisty navíc možnosti vydat se například za historickými památkami ve Vraclavi nebo k dobříkovskému pravoslavnému kostelíku, jehož slavnostní otevření před osmdesáti lety po převezení z Podkarpatské Rusi si tento měsíc nepřipomínali jenom obyvatelé Dobříkova. (jko)