Milota Blažková je renesanční člověk. Podniká, vlastní pivovar a má velkou řadu zájmů, mezi nimi například keramiku. „Dělám to pro radost, je to takový můj koníček, který je dneska už spíše koněm,“ směje se.

Práce a volnočasové aktivity jí ale nestačí, tento rok se proto už podruhé rozhodla zorganizovat v obci, ve které žije, vánoční trhy. Představa byla jasná. Nazdobený staročeský statek U Kubů, českotřebovská kapela, svařené víno, punč a ženy i děti, které chtějí a umí tvořit.

„Přívratské ženy měly připraveno na buchty. Některé ženy v celé akci mají dost peněz. Napečené cukroví, hotové adventní věnce,“ vysvětluje.

Skanzen na Veselém Kopci. Ilustrační foto
Veselý Kopec: Žádný Mikuláš ani jarmark, jen prohlídky roubenek s respirátorem

Pro hladký průběh celé akce se postupně přizpůsobily vládním opatřením. „Uvnitř měla být kavárnička jen pro ty, kteří prokáží svou bezinfekčnost. Kapela byla ochotná zpívat po celý den venku,“ popisuje své někdejší plány Blažková.

Ve čtvrtek odpoledne však vše padlo. „Já vyrábím keramiku, nic tak hrozného se neděje, ta se nezkazí. Ale další ženy mohly mít problém. První adventní neděle se blíží, věnce i cukroví muselo pryč,“ říká Blažková a vzápětí dodává, že se rozhodla okamžitě konat.

Zapálené svíčky přinesli trhovci do centra Vánočního trhu v Plzni. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením došlo dnes v 18 hodin k jeho uzavření. Do té doby, stejně jako včera, byly na trzích tisíce návštěvníků.
Konec adventních trhů je pro prodejce likvidační. Bereme to jako pohřeb, říkají

„Nechtěla jsem v tom ostatní holky nechat. Tak se mi během čtvrtečního večera a pátečního rána podařilo prodat cukroví i věnce. Něco malinko zbylo, ale to můžeme věnovat do domova důchodců,“ usmívá se posmutněle.

Její keramické výrobky, které měly udělat radost dalším lidem, totiž zůstávají stále v krabicích. „Ale mě to neživí. Prodám to jindy, jinde a někoho třeba podaruji,“ dodává a zároveň stále pomáhá dalším kolegyním v prodeji jejich zboží a výrobků.