"V sobotu večer obdržela Horská služba výzvu z dispečinku linky 112 o skupince zbloudilých turistů v okolí Kralického Sněžníku. Ukázalo se, že se jedná o polské turisty, kteří při výletu na zpáteční cestě z Kralického Sněžníku na svou chatu neplánovaně překročili hranici s Českou republikou a ztratili orientaci. A protože neměli data v zahraničí, nebylo možné na základě SMS z Horské služby ČR zjistit jejich přesnou polohu. Proto horští záchranáři opět kontaktovali linku 112, aby jim turisty pomohli lokalizovat," uvedl mluvčí Horské služby Marek Fryš.

Do terénu podle něj mezitím vyrazili čtyři jeseničtí záchranáři s terénním autem a čtyřkolkou. Zároveň byli zalarmováni dva psovodi Horské služby a dva policisté s policejním psovodem. Naštěstí nakonec nebylo potřeba, aby do akce vyrazili.

U Kornic vede dálnice nakonec dál od osady a v hlubším zářezu.
Začal tendr na dálnici D35 kolem Litomyšle. Hotová bude za tři roky

"Horoslužebníci skupinu mezitím na základě polohy určené dispečinkem linky 112 našli. To už ale hodinky ukazovali 22:45 hodin. Turisté byli promočení a prochladlí, bez odpovídající výbavy na horskou túru. Všem ze skupiny horští záchranáři zajistili tepelný komfort, transportovali je na nedalekou horskou chatu Návrší, kde je dovyšetřili a vzhledem k pokročilé noční hodině jim zajistili nocleh," uvedl Fryš.

Chata Návrší leží nad Stříbrnicí na východním úbočí Králického Sněžníku. Ráno turisté po své ose vyrazili zpět do Polska.

"Apelujeme na turisty, ačkoliv se počasí může zdát už velmi jarní, vyrážíte-li na horskou túru nebo jen výlet, pamatujte, že jste stále na horách, počasí se tu mění z hodiny na hodinu a zbloudit můžete velmi lehce," dodali záchranáři.

Mohlo by vás zaujmout: Vrazi utýraného mladíka uvařili a kosti spálili. Horor v Pohodlí u Litomyšle

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvoníková