„Předseda Jaroslav Řeháček nesestavil stranickou kandidátku, řekl, že ji ani nesestaví a naopak bude její sestavení bojkotovat,“ vysvětluje předseda orlickoústeckého okresního výboru ČSSD Milan Fajfr.

„Okresní vedení mě pověřilo, abych z členů, kteří chtějí pokračovat, založil novou organizaci. Předsedou už není pan Řeháček, ale Marek Mana,“ pokračuje Fajfr. Situace v ústecké ČSSD dospěla podle předsedy okresního výboru do paradoxního stavu.

„Kvůli panu Řeháčkovi odešli lidé, kteří byli dříve v sociální demokracii, jako Zdeněk Ešpandr nebo Michaela Lánová. Mnozí z nich, kteří nyní spolu s místostarostou Preclíkem kandidují za sdružení Ústí žije, by za normální okolností kandidovali za ČSSD,“ říká Milan Fajfr.

Bývalý předseda ústecké organizace ČSSD Jaroslav Řeháček, který podle Milana Fajfra řadu sociálně demokraticky smýšlejících lidí ze strany vypudil, kandiduje za svoje vlastní uskupení.

Na sestavení kandidátky do nadcházejících podzimních komunálních voleb novému vedení ústecké ČSSD mnoho času nezbývalo. „Měli jsme na to čtrnáct dní když nám svoje rozhodnutí oznámil. Během této doby jsme ze zbytku týmu i nestraníků sestavili novou kandidátku,“ popisuje Fajfr.

Paradoxní je situace rovněž v tom, že Jaroslav Řeháček nadále zůstává členem sociální demokracie. „Nebude už kandidovat za ČSSD, ale nějaký vlastní subjekt. Přesto je stále členem strany, zatím ze sociální demokracie vyloučen nebyl. Je stále náš člen, ale určitě se to bude nějak řešit,“ dodává předseda okresního výboru.

ČSSD se obává, že voliči se v tom, kdo je kdo a kdo kandiduje za koho, budou obtížně orientovat. „Předpokládáme, že na kandidátce bude napsáno, že pan Řeháček je stále členem ČSSD. Šli s ním do toho asi tři nebo čtyři další lidé ze sociální demokracie, kteří tam budou mít také napsáno, že jsou členy ČSSD,“ domnívá se Milan Fajfr.

Situaci, tak jak se seběhla, vnímá ČSSD jako velký průšvih. „Jednání pana Řeháčka je hodně za hranou. Domnívám se, že se obával za stranu kandidovat, neboť tři roky dělal všechno proto, aby jméno sociální demokracie ve městě příliš nevylepšil. Asi si spočítal, že pod hlavičkou ČSSD by ve volbách příliš velký úspěch neměl,“ spekuluje.

Jaroslav Řeháček neúspěšně kandidoval do ústeckého zastupitelstva za ČSSD už v roce 2006. Před šesti a opakovaně i dvěma lety usiloval o zvolení do krajského zastupitelstva. Ani tehdy neuspěl. Ústeckým zastupitelem se stal až v posledních komunálních volbách před čtyřmi roky.

Spolu s ním uspěli tři další kandidáti za ČSSD Jiří Preclík, který se stal místostarostou, Zdeněk Ešpandr a Zdeněk Bílý. Ani ne po půl roce však všichni tři opustili zastupitelské řady sociální demokracie a založili nové sdružení Ústí žije. A ČSSD skončila i v radniční koalici.

„Pro naprosto odlišný přístup ke vzájemné spolupráci v rámci městského zastupitelstva a koalice jsme vystoupili z ČSSD a ukončili vzájemnou spolupráci,“ uvedli Preclík, Ešpandr a Bílý v prohlášení.

Konflikty tím ale neskončily. Jaroslav Řeháček bývalé sociálně demokratické zastupitele vytrvala označuje za přeběhlíky. „Došel jsem k závěru, že čekají, že některé věci vyšumí, že se to zamete pod koberec a prostě zapomene,“ vyjádřil se svého času Řeháček.