Žáčci druhých tříd odpovídali, že čtou, aby se dozvěděli více o vesmíru, aby se naučili pořádně číst či se obecně více naučili, čtou také od Boženy Němcové, protože píše hezky a v jejích knihách jsou tmavé obrázky. Třeťáci se svěřili, že je čtení důležité pro život a je to uklidňující, také je to sranda. „Čtení mě baví, dává mi znalosti,“ říká jeden z žáků. „Je to dobrá věc, není to žádná věda,“ tvrdí jiný. „Když čtu, připadám si, že v tom příběhu jsem já,“ podotýká jeden z žáků čtvrtých ročníků. „Čtení mě nebere, protože jsem narazil na blbý knihy,“ oponuje spolužák. Jednoho z páťáků číst baví proto, že se může odpojit od reality, ale bojí se knih, o kterých neví, o čem jsou, právě proto spoustu knížek nečte.

Sedmáci byli poměrně kritičtí: „Čtení je nudný, zbytečná ztráta času.“ „Knihy jsou čím dál nudnější a o ničem“. „Knihovna je zbytečná věc, je tam tolik věcí zbytečně“. „Jsou k ničemu, kvůli tomu jsou zbytečně káceny lesy“: „Autoři – je to na nic, nikdy nevyhynou, vždy se najde další vůl, který začne psát“. Někteří sedmáci však mají rádi i tlusté knihy a dokonce poezii. „Přečetla jsem tak deset knih, více nepotřebuji,“ soudí žákyně deváté třídy. „Rozvíjí to mou fantazii, slovní zásobu a paměť, díky knihám mám obrovskou fantazii, kterou používám při dotváření příběhu knihy,“ nesouhlasí kolega deváťák.

Student kvinty z gymnázia zase prozrazuje: „Nespočet knih jsem začal číst, ale nedočetl do konce, protože jsem se dozvěděl, co jsem chtěl. Jistý sextán má rád sci-fi a podle vlastních slov se mu překvapivě začíná líbit i povinná literatura. „Když mě kniha nezaujme, nic mě nedonutí, abych si na četbu našla čas,“ tvrdí septimánka. „Kdybych měla napsat, kolik jsem toho přečetla, tak bych se asi nedopočítala,“ oponuje jiná. Červená knihovna některé septimány naprosto děsí. „Nerad čtu, protože to nemá význam, většina knih postrádá smysl. Učitel nám vykládá, jak je daná kniha super a je úplně na nic. Knihovnu nenavštěvuju, páč kdo se v tom má hrabat. Radši než knihu si přečtu naučný článek, tam se dozvím, co potřebuji, a nemusím se s tím dlouho pitvat,“ je názor dalšího septimána.
Řada z oslovených čtenářů chválí králické knihovnice za jejich příjemný přístup a pomoc při hledání knih.

(pá)