Dvanáctý ročník vzpomínkové akce Cihelna o víkendu na „bojiště“ mezi pěchotním srubem U Cihelny a dělostřeleckou tvrzí Hůrka a stejně tak k objektům československého opevnění přilákal tisíce milovníků vojenské historie.

Akce pořádaná městem Králíky, firmou Army fort provozující Vojenské muzeum Králíky a armádní složkou Síly podpory Armády ČR nakonec dopadla ke spokojenosti návštěvníků i pořadatelů. Především ti často obraceli oči k nebi s přáním, aby Cihelnu nezkropil déšť. Ten odpoledne přesto přišel a rozbahnil předváděcí plochu natolik, že někteří „vojáci“ po odpolední bojové ukázce šli do sprchy i s kompletní výstrojí a výzbrojí. Organizátory potěšil i fakt, že nedošlo k žádnému vážnému zranění, problémy nezaznamenala, až na pobíhající stádo krav, ani policie.

Pořadatelé dbali na věrohodnost ukázek

Hlavním tématem letošního ročníku bylo prolomení Západního valu – opevnění na hranicích mezi Německem, Francií, Belgií a Holandskem – v roce 1944. Doplňková ukázka představovala Ostravskou operaci v roce 1945. Na komentovaných ukázkách se podílely desítky členů klubů vojenské historie z celé republiky. V poli bojovalo také asi dvacet Američanů. Nejvzdálenější účastník byl z New Yorku.

Lákadlem byla historická vojenská technika, letos především americká, která do Králík putovala z celé Evropy. „Co se týče historické vojenské techniky, tak čítala skoro padesát kusů obrněných vozů, kanonů, kolových vozidel a dalších, nejvíc amerických, těch bylo postupně nasazeno třicet. Na plochu nevjelo nic, co by skutečně v boji nebylo. Drobné vozy, jako jeepy, do ukázky vůbec nesměly, protože na frontě v čele útoku nikdy nebyly,“ zdůraznil věrohodnost ukázky jeden z organizátorů Martin Ráboň. Podle jeho názoru byl největší raritou pojízdný střední tank Sherman. „Je z kanadské produkce, bylo jich vyrobeno celkem asi jen tři sta kusů. Je to pravděpodobně jediný pojízdný Sherman kanadské produkce v Evropě, tento byl z Polska s polskou posádkou,“ upřesnil Ráboň.

Deníku také prozradil téma příštího ročníku, tím by měl být rok 1938. „Dokonce zazněl návrh, že by se mohl udělat ročník se všemi našimi hlavními tématy, tedy roky 1938, 1944 a 1945,“ naznačil. Zázemí třináctého ročníku výrazně zkvalitní nové vojenské muzeum. Stavba v hodnotě přes 70 milionů korun bude zahájena v blízké době.

„Cihelna je pro nás vyvrcholením sezony. Jezdíme se sem dívat. Jsme přesvědčeni, že je to akce potřebná, která připomíná historii a hrdost na naše předky, díky nimž jsme tady,“ vystihl smysl akce Pavel Sejk, člen kroužku příznivců vojenské historie z Prahy. Za srdeční záležitost Cihelnu považují i členové brněnského Hraničářského pluku 19 Martin Pešl a Michal Pekárek, kteří v Ostravské operaci reprezentovali sovětskou stranu. „Za Američany“ ve stěžejní ukázce letošního ročníku byli členové klubu Veteran military vehicals Olomouc, ani oni na Cihelně nebyli nováčky. „Jsme tady za americké vojáky devadesáté pěší divize. Letos se to mimořádně povedlo, je tu obrovské množství obrněné techniky,“ pochvaloval si Lukáš Coufal.

Ani letos Cihelna nebyla jen o historii, ale i o současnosti. Diváci zhlédli dynamické ukázky práce Integrovaného záchranného systému, Armády ČR, Celní správy ČR nebo Vězeňské služby ČR. Pět minut divákům i přes nepřízeň počasí darovali piloti Gripenů, kteří předvedli průlety nad předváděcí plochou. „Jsem spokojený,“ jako by mluvil z duše většiny návštěvníků Jaroslav Hilebrand z Rychnova nad Kněžnou, pravidelný návštěvník Cihelny, který se zajímá o druhou světovou válku i období let předválečných.