V pátek a v sobotu se uskuteční jubilejní 10. ročník vojensko-historické a prezentační akce pro veřejnost Den sil podpory a výcviku Armády ČR - Cihelna 2007. Je to již tradičně jedna z největších společných akcí Armády České republiky, složek integrovaného záchranného systému, civilních subjektů, muzeí a klubů vojenské historie.

Do let 1944 i 1979

„Oproti loňsku se tentokrát na Cihelně podílí více armáda a na návrh historických klubů se prohodila místa bojiště a hlediště. Takže ukázky budou na kopci se dvěma řopíky, které budou zapojeny do bojové ukázky. Armáda i historické kluby se už připravují na místě. Pro město je to každoročně významná událost, množství návštěvníků podpoří turistický ruch na Králicku,“ uvedla starostka Jana Ponocná. Na „bojišti“ budou pro návštěvníky v pátek od 14 hodin a v sobotu od 10 do 16.30 hodin připraveny nejrůznější dynamické a statické ukázky převážně z oblasti vojenství. V programu se Cihelna nejprve znovu vrací do jara 1944 a bojů Ostravské operace. Druhou válečnou ukázkou je rekonstrukce napadení spojenecké kolony směřující do nitra třetí říše na podzim roku 1944. Součástí programu budou ukázky bojové operace k osvobození zajatých osob či zcela nové předvedení vysoké pilotáže bitevního vrtulníku Mi-24. Návštěvníky čekají společné ukázky složek záchranného systému při likvidaci následků dopravní nehody. Novinkou bude vystoupení Skupiny operativního nasazení Celní správy ČR. Dále bude na Cihelně k vidění výcvik služebních psů, expozice Vojenské policie a desítky dalších kusů současné i historické pozemní, letecké a záchranářské techniky, zbraní a výstroje. Dějovou mezeru mezi současností a druhou světovou válkou překlene dynamická ukázka připravená pracovníky Vojenského muzea Králíky – Armyfort, s. r. o., s námětem bojového cvičení Československé lidové armády v létě 1979.

Zvou na čundr šou

V pátek od 18 hodin na náměstí vystoupí Posádková hudba Olomouc a mažoretky, Petr Rychlý a Dominik Renč předvedou svůj zábavný program „Roztoč to“. Večer uzavře Ivan Mládek a Banjo Band s pořadem „Čundr country šou“. V neděli na Cihelnu volně naváže Den Králické pevnostní oblasti, kdy se návštěvníkům otevře ve speciálních prohlídkách řada pevnostních objektů včetně tvrze Bouda.

Výběr z programu

pátek 17. 8.

Spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky cca 08.00-13.00

Generální nácvik akce od 14.00

Kulturní večer na náměstí v Králíkách od 18.00

sobota 18. 8.

Zahájení hlavního ukázkového dne pro veřejnost na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K - S 14 "U Cihelny" v 10.00

Ukázka historického boje - téma "Ostravská operace jaro 1945" v 10.30 a v 15.00

Bojová ukázka historických klubů u.s. army "Na cestě do Říše - podzim 1944" v 13.20

Dynamická ukázka z historie ČSLA - „Bratrství ve zbrani – léto 1979“ v 14.30

neděle 19.8.

Den muzeí a památníků v Králické pevnostní oblasti

Čtyři historické bojové ukázky:

Hlavní téma – z východní fronty: „Ostravská operace – jaro 1945“ (dopolední ukázka a odpolední repríza) – Kluby vojenské historie, historické jednotky, technika a výzbroj – předvedou epizody z boje sovětských a československých vojáků o silně vybudované obranné postavení německých jednotek.

Ze západní fronty: „Na cestě do Říše – podzim 1944“ – Kluby vojenské historie, historické jednotky, technika a výzbroj – předvedou epizody z boje amerických úderných jednotek se zadním vojem ustupující německé armády v prostoru severovýchodní Francie.

Z doby předrevoluční: „Bratrství ve zbrani – léto 1979“ – Dobrovolní pracovníci Vojenského muzea Králíky a kluby vojenské historie – předvedou s těžkou bojovou technikou epizodu ze cvičení Varšavské smlouvy – tentokrát na téma obrana postavení raket PVO.

Výstava současné i historické techniky, zbraní a dobová polní ležení vojsk z roku 1945.