Jak Deníku řekl člen organizačního týmu „Cihelny 2008“ Martin Ráboň, pořadatelé tohoto bezesporu unikátního podniku mohou mít mnoho důvodu ke spokojenosti. Podle jeho slov bude s největší pravděpodobností překonán návštěvnický rekord. „Konečná čísla budeme mít sice tak tři dny po skončení Cihelny, v neděli večer už jsme ale schopni udat poměrně přesné odhady. Musím přiznat, že jsme byli velice překvapeni počtem lidí, kteří přišli, přestože jsme již dopředu avizovali skutečnost, že prezentace Armády České republiky bude oproti minulým létům silně omezená. Ovšem jen u plochy, na níž se odehrávaly historické bojové ukázky, bylo možná o jednu třetinu až dvě pětiny lidí více, než v minulých dvou ročnících. Prodáno bylo kolem patnácti tisíc vstupenek, včetně rodinných. K tomu samozřejmě budou přičteny ještě počty návštěvníků v objektech Králické pevnostní oblasti a Vojenském muzeu Králíky. Každopádně to vypadá, že návštěvnický rekord opravdu padne, což nás obrovsky těší a samozřejmě i motivuje. Letos jsme totiž museli zajistit řadu činností, které dříve obstarávala armáda, což rozhodně nebylo jednoduché,“ uvedl Ráboň.

Kolem dvou set dvaceti členů klubů vojenské historie v dobových uniformách a s dobovou výstrojí a výzbrojí se zúčastnilo historických bojových ukázek na ploše u pěchotního srubu „U Cihelny“, které už tradičně byly tahákem sobotního programu vzpomínkové akce „Cihelna“. Zhruba 15 tisíc diváků vidělo „dvoudílnou hru“ věnovanou událostem roku 1938 s podtituly „Tak to bylo“ a „Tak to mohlo být“, další prostor byl věnován západní frontě roku 1944, v programu nechyběly ani dynamické ukázky, jež připomněly výcvik někdejší ČSLA za nasazení těžké techniky ze sbírek Vojenského muzea Králíky.

Velkou atrakcí se stali koně

Atraktivní byl i další doprovodný program. Skromnější prezentaci armády (dělostřelci z Pardubic a vrtulníky) nahradily poutavé ukázky činnosti policie, hasičského záchranného sboru, celníků a vězeňské služby. Policisté z Brna předvedli jízdní oddíl na koních, který poutal zaslouženou pozornost. „Dalo by se říci, že symbolem letošní ´Cihelny´ byli koně. Vedle těch policejních se totiž další objevili i v samotných historických ukázkách, na české straně to bylo šest koní jízdy, na německé pak čtyři,“ řekl Deníku člen organizačního štábu „Cihelny 2008“ a moderátor ukázek Martin Ráboň. Koně byli opravdu hitem: po páteční generálce programu se šestice koní československého vojska objevila na králickém náměstí a snad dvě hodiny u nich stála fronta rodičů s dětmi, které se na nich nechaly fotografovat.

„Hůrku“ v sobotu vidělo 1100 lidí

Tahákem letošní „Cihelny“ měla být také dělostřelecká tvrz „Hůrka“, která byla pro veřejnost zpřístupněna minulé uterý. A očekávání se naplnilo. „Sice jsme měli trochu obavy o návštěvnost ´Boudy´, ovšem jen v sobotu na ni přišlo pět set lidí. S napětím jsme čekali, kolik návštěvníků přijde na ´Hůrku´, která je sice blíž, ale lidé o ní ještě nevědí, neznají ji. A byli jsme znovu velmi příjemně překvapeni, protože už v sobotu ´Hůrku´ vidělo jedenáct set lidí,“ uvedl Ráboň. „Hůrka“ je tak zřejmě na nejlepší cestě stát se další pozoruhdnou atrakcí Králické pevnostní oblasti.

Na své si rozhodně přišli i příznivci historické vojenské techniky. „Budeme–li počítat i motocykly, bylo na letošní ´Cihelně´ přes osmdesát kusů techniky. Vedle již tradičních mohli lidé obdivovat opravdu fantastický kousek, kterým byla Škoda Superb 3000, jichž bylo vyrobeno jen velmi málo kusů, bohužel už za okupace. Stejným vozem jezdil v Praze Heydrich. Tento je jediný u nás pojízdný, dále pak u nás snad je ještě jeden nepojízdný a údajně ještě jeden jezdí v Británii. Na světě jsou dnes snad jen tři,“ uvedl Martin Ráboň.

Přijelo mnoho vzácných hostů

V roce 70. výročí pohnutých událostí roku 1938 byli na „Cihelně“ mnozí vzácní hosté. Nechyběli ani rodinní příslušníci přímých aktérů těchto událostí, prvorepublikových generálů československé armády. „Přivítali jsme dcery generálů Ludvíka Krejčího a Bohuslava Fialy, byla tu i rodina generála Jana Syrového, velkou radost jsme měli také z účasti dcery ministra obrany Bohumíra Bradáče, který spouštěl opevňovací práce v roce 1935,“ připomněl Ráboň.

Pořadatele „Cihelny 2008“ podle jeho slov velmi potěšilo uznání jednoho z čestných hostů, jímž byl Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů. Ten poděkoval nejen pořadatelům, ale prostřednictvím moderátora i všem rodičům, kteří do Králík přivedli své děti. „Je důležité, aby rodiče dětem už od malička připomínali, že byly roky 1938, 1948 a 1968,“ vzkázal tisícům přítomných Milan Paumer. Jeho slova návštěvníci ocenili potleskem.

Další článek naleznete ZDE