Největší vojensko-historická akce v kraji se sice v srpnu na Králicku odehraje, ale bez diváků. Bojové ukázky bude přenášet v přímém přenosu Česká televize.

TÉMATEM UKÁZKY BUDE OSTRAVSKÁ OPERACE

Termín je naplánován na 22. srpna v odpoledních hodinách. „Má jít o přímý přenos bojové ukázky s tématem Ostravská operace na jaře 1945 s řadou dalších reportážních tematických vstupů prezentujících jednotlivá muzea, památky, obce a turistické cíle v Králické pevnostní oblasti, účastnící se kluby vojenské historie, vojenskou historickou techniku, historické zbraně. Pořadu má být ve vysílání věnován přibližně dvojnásobný časový prostor oproti ročníku 2019, tedy 70 – 100 minut stopáže,“ informoval za pořadatele Martin Ráboň ze společnosti Army Fort. Televize počítá i s rozsáhlým výstupem na sociálních sítích a natočením dokumentu.

Pro některé lidi je Cihelna s vyloučením veřejnosti zklamáním. „To je jako by to nebylo. Nejezdím tam každý rok od úplného začátku, abych letos seděl doma a koukal na bednu. Myslím, že než tohle, je lepší se těšit za rok,“ okomentoval Cihelnu bez diváků Vladimír Brokeš. „Co z toho, když tam nemůže veřejnost, takovou trapárnu v televizi si můžou nechat,“ přidal stejný názor Josef Chovanec.

Cihelna 2019
Cihelna bude, ale jen na obrazovkách

Bojiště sice bude pro diváky uzavřené, navštívit však mohou muzea v Králické pevnostní oblasti, které na celý víkend 22. a 23. srpna připravují speciální program. Například dělostřelecká tvrz Hůrka rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemí a zařadí speciální prohlídkové trasy. V plánu je i akce „Oživená tvrz“, na Hůrce bude vybudováno ležení čs. armády z roku 1938, návštěvníci si budou moct prohlédnout vystavenou výstroj a výzbroj, členové klubů vojenské historie v dobových uniformách budou předvádět různé ukázky. „Část jednotky doprovodí nostalgický parní vlak na trase Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Mladkov – Lichkov – Prostřední Lipka – Červený Potok,“ doplňují pořadatelé akce. Uzavřené pro návštěvníky bude o předposledním srpnovém víkendu Vojenské muzeum Králíky, u kterého se budou bojové ukázky natáčet a také přístupová cesta k němu.

Tradiční účastníci bojových ukázek nenechají Cihelnu 2020 ve štychu, i když podmínky jsou jiné a komplikovanější. Rekonstrukce Ostravské operace by se mělo zúčastnit zhruba dvě stě lidí v dobových uniformách, scénář počítá s nasazením dvou desítek kusů velké vojenské pozemní techniky a dvěma letadly.

FINANCOVAT AKCI BEZ VSTUPNÉHO JE PROBLÉM

Pořadatelům zatím dělá vrásky na čele financování celé akce. „Bez diváků a výběru vstupného nejsou finanční prostředky k dispozici a vše nevyřeší ani velká finanční podpora tomuto projektu ze strany Pardubického kraje. I ta má své omezení. Hledat proto budeme sponzory a podporovatele, tak jako každý rok,“ uzavírá Martin Ráboň.