Množství historické vojenské techniky, která bojovala při historické ukázce na téma mobilizace 1938, patřilo k jednomu z největších lákadel Cihelny. „Výběr techniky záleží na scénáři a na hlavním tématu historické ukázky. Máme síť spolupracovníků a zároveň máme přehled o tom, kdo kde postavil nějakou novou repliku. To se vždycky hned rozkřikne," nechal do zákulisí Cihelny nahlédnout ředitel vojenského muzea Marek Bartoš. „Letos poprvé tu máme ještě nepojízdnou repliku prvorepublikového lehkého tanku LT 38, která zatím jinde nebyla. Na naší straně dále máme obrněné auto OA-30 nebo sotva dokončený kanon proti útočné vozbě," dodal. Letos se s novými replikami doslova „roztrhl pytel", na německé straně byl k vidění Horch 901 nebo replika obrněného auta Sd.Kfz 221.
Majitelé veteránů a replik, jejichž hodnota je značná, se za uplynulých patnáct ročníků ujistili, že pořadatelům mohou plně důvěřovat. „Za ty uplynulé roky nebyl žádný vážný úraz a ani technice se nic nestalo," potvrdil Marek Bartoš.
O profesionalitě pořadatelů Cihelny není pochyb, dokážou však také každoročně překvapit. „Každý rok se zamýšlíme, s čím novým přijít, čím přilákat návštěvníky i historiky, protože akcí v republice je mnoho. Nemůžeme lenošit, musíme je přilákat novou technikou, větším přísunem cvičné munice a podobně," naznačil ředitel.
Letos pořadatelé překvapili mimo jiné možností diváků hlasováním rozhodnout o konci sobotní odpolední historické ukázky. Ani armáda nezůstala pozadu, když se rozhodla diváky kromě přeletu gripenů uvítat výstřely z tanku T-72 a samohybné kanónové houfnice vz. 77 Dana. Novinek v celém areálu však bylo ještě víc, pestrý byl i doprovodný program.
Přestože panovala jednoznačná spokojenost návštěvníků, objevily se i drobné výtky. „Jsme pravidelní návštěvníci Cihelny. Vracíme se sem, protože je tu hezky a protože nás zajímá vojenství a vojenská historie. Kdekdo si tu ale přihřívá ´polívčičku´, ale podstata jako  by vymizela. Ale budeme se dál vracet. Na Králíky si čas uděláme vždycky," uvedl Libor Ježíšek, který od Karviné přijel s kamarádem Romanem Padělkem.

Čechoslováci díky divákům zvítězili

Vojensko-historická ukázka letos diváky zavedla do roku 1938. Kromě reálných událostí, jako byla mobilizace nebo přijetí Mnichovské dohody, pořadatelé s dvěma stovkami členů klubů vojenské historie nastínili, co by se mohlo stát, kdyby Československo Mnichovský diktát odmítlo…
Na bojišti Cihelny se rozpoutaly prudké boje mezi československou a německou armádou… A jak diváci využili svou možnost rozhodnout o výsledku? „Naštěstí zvítězilo vlastenectví a diváci chtěli vidět, jak zvítězilo Československo," oddychl si Marek Bartoš, který stejně jako režisér ukázky Ondřej Toman věřil právě v tento závěr.
Kromě historické ukázky mohli návštěvníci členy klubů vojenské historie vidět i v dobových vojenských táborech. Tam jako pomocnou sílu v kuchyni mohli potkat i Kláru Bartošovou z Hradce Králové, která odkryla i další přínos Cihelny, a to pedagogický. „Dějepis nikdy nepatřil k mým silným stránkám, jsem ráda, že se touhle poutavou formou můžu s historií seznámit. Je to určitě lepší než to číst z nějaké učebnice. Poutavým způsobem jsem si doplnila znalosti, samotnou mě překvapilo, jak mě to chytlo," uvedla pro Orlický deník mladá žena. ⋌