Zatímco Ústí teprve hledá, kdo by je provozoval, Letohrad už má jasno: první trhy budou o víkendu 21. a 22. května. Město se na jejich pořádání dohodlo se společností Agrovenkov. „Záměrem farmářských trhů je obnovit tradici zemědělských tržnic a zároveň podpořit české zemědělce a chovatele. Stávají se žádanou alternativou k ´marketové´ velkoprodukci a zahraničním dovozcům,“ řekl o novém trendu v českých městech letohradský místostarosta Martin Hatka.
Farmářské trhy, které oslovují zákazníka s nabídkou čerstvých a hlavně kvalitních tuzemských potravin, se rychle staly populárními. Seznam měst, v nichž jsou organizovány, roste. Premiéra v Letohradě byla načasována na vyhlášenou Kopečkovou pouť, která se bude konat 21. a 22. května. Stánky s potravinářskými produkty budou rozmístěny na zámecké terase, kde se zároveň bude konat i tradiční výstava místních chovatelů. Farmářské trhy se mají v Letohradě konat jednou měsíčně na zámecké terase: „Když jsme farmářské trhy domlouvali, měli jsme vizi, že začneme o letohradské pouti, kdy je zde velké soustředění lidí. Pro začátek jsme stanovili měsíční interval s tím, že skončíme v září při Svatováclavské pouti. Chceme si udělat sondu, jaký bude zájem občanů Letohradu a z okolí. Když budou chtít trhy častěji, přistoupili bychom i na kratší interval, než je jeden měsíc,“ řekl Deníku Martin Hatka.
Pokud by se v Ústí nad Orlicí farmářské trhy konaly, byly by na Smetanově ulici (vedle parku Kociánka). Radnice vypsala dvě výběrová řízení, v prvním případě hledala organizátora klasických trhů spotřebního zboží, které by se na „Smetanku“ měly přesunout z náměstí, ve druhém případě pak farmářských trhů. Otázkou však je, zda se podaří najít zájemce o pronájem těchto prostor. „Podle informací, které mám k dispozici, se farmářské trhy zřejmě nerozjedou hned naplno, ale budou sem hledat cestu jak dodavatelé zboží, tak i naši občané. Touto formou se prodávají kvalitní potraviny, ale za vyšší ceny, a kupní síla obyvatel je u nás jiná než třeba v Lanškrouně,“ podotkl místostarosta Zdeněk Ešpandr. Během trhů by byla příslušná část Smetanovy ulice uzavřena.