Díky společnému úsilí křesťanů z celého města proběhne už zítra opravdu jedinečná akce. Ústí nad Orlicí bude prvním českým městem, v němž se bude číst nový překlad Bible 21. století. Pořadatelé chtějí během více jak čtyřiadvaceti hodin zvládnout celý Nový zákon a také žalmy. Kromě duchovních se může do četby nového ekumenického vydání zapojit každý příchozí.

Bible bude mladým srozumitelnější

Čtení nového ekumenického překladu Starého i Nového zákona je výjimečné hned z několika důvodů. Tím prvním je bezesporu rozsah celé akce před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

„Většinu lidí napadne pod spojením ekumenický překlad vydání ze 70. let, které dělali profesoři z teologických seminářů v Praze. Od té doby jsme žádný překlad neměli, a teď vyšel konečně nový!“ neskrýval radost pastor ústecké jednoty bratrské Daniel Dostrašil, jenž se nedělního mnohahodinového čtení také zúčastní.

Jeden z hlavních kladů nového vydání Písma vidí v jeho srozumitelnosti pro mladou generaci. „Je to pro nás velká věc. Mladí věřící starší jazyk neznají a pak chodí za faráři a ptají se na věci, kterým nerozumějí. V případě nejnovější Bible nejde o přesný překlad pro studenty bohosloví. Jeho autoři se snažili o čtivý překlad, který je dynamický, vyhází z temperamentu pisatele a člověka chytne,“ pochvaloval si duchovní jednoty bratrské.

Společné čtení je zlomový krok

Dan Dostrašil odpovídal na dotazy Deníku v momentu, kdy se vracel z Moravy doslova a do písmene s „plným kufrem Biblí“. „Mám jich tisíc a zajímavé je, že nový překlad vznikl při nadačním fondu, to znamená, že jej sponzorovali sami věřící. Na jeho vzniku se podíleli překladatelé z různých církví, jejich cílem je knihu co nejvíce rozšířit,“ vysvětlil hlavní záměr novinky.

Pastor jednoty bratrské, která obývá nejstarší budovu v Ústí nad Orlicí, zmínil také jeden z největších přínosů zítřejšího setkání. Fakt, že duchovní i věřící z katolické, husitské, bratrské církve a jednoty bratrské opustí zdi kostelů a sejdou se u společného čtení, je podle něj zlomový. „Ústeckoorlické církve zatím ještě nikdy nic společného na veřejnosti neudělaly, maximálně se sešly za zdmi kostela. Teď se všem farářům nápad společného čtení líbí, prezentovali jej ve svých církvích. Od pátku roznášejí studenti pozvánky na akci, na kostel bude umístěna cedule, která bude zvát širokou veřejnost. Myslíme si, že jde o velkou věc, každý kolemjdoucí se může připojit a přečíst pár řádků,“ upřesnil jeden ze strůjců nedělního čtení nového vydání Bible Dan Dostrašil a dodal ještě perličku: „Budeme číst déle než čtyřiadvacet hodin v kuse! Začínáme v neděli od 17.30, končíme o den později v deset hodin večer.“

Nedělní podvečer bude mít slavnostní ráz. Jak potvrdil římskokatolický farář Vladislav Brokeš, pozvání obdrželi představitelé Ústí v čele se starostou, ředitelé místních škol. A nejen oni. „Přijet by měl vicehejtman Roman Línek, stejně jako duchovní a starostu i jeho chceme požádat, aby z Bible v úvodu četl,“ zmínil další zajímavý bod zítřejšího slavnostního okamžiku představitel katolické církve.

JAN POKORNÝ