Diskutujte pod článkem, hlasujte v anketě vpravo.

Jaké výhody a nevýhody spatřují maminky i ředitelka školky v prorodinném balíčku ministra Nečase, který mimo jiné navrhuje „sousedské hlídání dětí“ nebo vznik firemních školek? Těmito možnostmi chce nabídnout alternativy k jeslím. Za jejich nedostatek Česko pokárala Evropská unie.

Velká debata zatím nepropukla

„V případě, že by jesle nebyly v bydlišti a maminka by s dítětem musela dojíždět, tak sousedské hlídání by bylo řešením a výhodou. Ale každá věc má i své stinné stránky. Mohla by nastat situace, že maminka by si musela vybrat mezi ženami, které tuto službu nabízejí a které nezná,“ hodnotí návrh Silvie Serbousková z Jablonného nad Orlicí, která je zároveň předsedkyní občanského sdružení, které ve městě provozuje Rodinné centrum Jablíčko. „Nemyslím, že by o tomto tématu propukla nějaká velká debata mezi maminkami. Myslím, že jsou ženy, které dávají přednost tomu být doma s dítětem, ale jsou i ženy, které se po šesti měsících těší do práce. Je to individuální,“ přidává své zkušenosti Silvie Serbousková.
Někdo by uvítal hlídací agenturu

Ani v českotřebovském Mateřském centru Rosa to není téma číslo jedna. „Myslím si, že pokud je ta možnost, je nejlepší být s dítětem doma,“ myslí si Lenka Jelínková, jedna z aktivních členek Rosy, a zároveň dodává: „Sousedské hlídání je báječná věc, sama jsem uvažovala o tom, že bych to dělala, ale co dělat ve chvíli, kdy onemocní moje dítě? Tak to celé ztroskotá. A jesle? Připadají mi neosobní. Přijatelné by byly mikrojesle.“

„Rozhodně bych uvítala širší nabídku možností v této oblasti,“ říká Jitka Peková, maminka tříměsíčního chlapečka, která zvolila „rychlejší“ variantu rodičovské, aby se mohla vrátit do práce.

„Od dvou let věku dítěte bych využila jesle s kvalifikovaným personálem. A teď by se mi hodila služba hlídací agentury, kam bych zavolala v případě, že bych potřebovala hlídání třeba jen na dopoledne, kdybych si potřebovala něco vyřídit,“ dodává maminka.

„Nemocnost v jeslích je až o sto procent vyšší než ve školkách, maminky to potom zaskočí. Dítě pak může být neustálým vracením onemocnění vyřazeno až na několik měsíců,“ varuje Iva Cempírková, ředitelka MŠ U Koupaliště v České Třebové.