Přibližně do konce příštího roku by mělo vzniknout ve Vysokém Mýtě informační centrum zaměřené na budoucí rychlostní komunikaci R 35.

Prostor se najde ve stavební škole

Ta se významně dotkne v budoucnu - přípravou, uskutečňováním stavby i provozem - části území Orlickoústecka. S infocentrem se počítá v jednom z objektů vysokomýtské vyšší odborné školy stavební a střední školy stavební. Prosazovatelé myšlenky se inspirovali podobným centrem, které již pracuje v Klimkovicích u Ostravy pro dálnici R 47. Potvrdil to bývalý vysokomýtský starosta a předseda Autoklubu Karosa Vysoké Mýto Bohuslav Fencl: „Centrum je místo se základními informacemi o komunikaci, s audiotechnikou, s projekty všech staveb na trase a možností návštěv jednotlivých zájemců nebo skupin. Předpokládáme, že na podobném principu ho zřídíme také u nás. Jeho životnost by byla přibližně patnáct let, než se všechno projedná, postaví a ´rozjede´. U nás půjde kromě vlastní rychlostní komunikace také o přivaděče k R 35, neboť už dnes se obce dohadují o jejich trase.“

Ředitelství silnic a dálnic ČR by se stalo zřizovatelem infocentra potřebného vlastně pro každého, neboť tolik diskutovaný úsek R 35 bude procházet třemi kraji (Královéhradeckým, Pardubickým a Olomouckým v části u Mohelnice). Výhodou Vysokého Mýta je je v tomto směru poloha města na současné silnici I/35, infocentrum zájemci naleznou za nemocnicí ve Vraclavské ulici. Pardubický kraj dal myšlence „zelenou“, podporuje ji mj. rada kraje, což potvrdil vedoucí dosavadního dopravního výboru kraje Josef Jílek: „Vždy po čase bude údaje aktualizovat investor, tedy Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Když bude někoho zajímat, jaký je momentální situace při přípravě R 35, doví se všechny aktuality. Budou se vydávat také pravidelné tiskové zprávy o stavu příprav a pak o průběhu stavby, a to tak, aby byly srozumitelné pro jakéhokoliv laika.“

Pro infocentrum je také ředitel stavební školy Pavel Vacek: „Učíme obor dopravní stavitelství, infocentrum se stane vhodným doplňkem studia, možná se pak bude hlásit více studentů na tento obor.“ V místě bude stále k dispozici jeden člověk, škola zajistí další služby, jako průvodcovství nebo obsluhu techniky, neboť centrum se zařadí do osnov školy. Nepřehlédnutelné rovněž bude, že studenti se tím vlastně aktivně zapojí do dění kolem R 35.

Vše se soustředí na trasu R 35

V současné době se připravuje projektová dokumentace na úpravy vyhlédnutých prostor. Do centra budou moci přijít a přijet školy na exkurze, stane se místem jednání kontrolních dnů některých staveb, ale i místem zájmu těch, kteří budou například chtít vědět, o které pozemky a kde půjde při přípravě jednotlivých částí trasy R 35. Ti, kteří infocentrum připravují, se netají tím, že z Klimkovic převezmou hlavní strukturu tamního infocentra, všechno se ovšem soustředí na trasu R 35, křižovatky, přivaděče a další části stavby na Pardubicku, Orlickoústecku, Svitavsku a dalších okresech.
Navíc se pro veřejnost připravují další předvádění záměrů souvisejících s R 35: vizualizace a debaty o trase. Poslední setkání se konalo ve vysokomýtské stavební škole v říjnu a mělo nečekaně velký ohlas mezi veřejností. Při příští vizualizaci se účastníci besedy dovědí další upřesnění, detaily a přesnější propracování přípravy „přichodu“ trasy z území Pardubicka na Orlickoústecko a podél Vysokého Mýta k Litomyšli a Mohelnici.

JIŘÍ KONÍČEK