Nejvýraznější je pokles u seniorů
„Prozatím zůstáváme nad dvoutisícovou hranicí, nicméně za poslední dva týdny došlo k poklesu o jedenáct procent,“ uvádí Marta Pavlová z okresního protiepidemického oddělení v Ústí nad Orlicí a dodává, že přesné číslo podle statistik na Orlickoústecku činí nyní 2169.
Úbytek nemocných mají na svědomí především senioři, kterých je nemocných o pětinu méně než na konci prvního únorového týdne. Výraznější pokles zaznamenala také populace v produktivním věku, a to o devět procent.
Naopak školní mládež do patnácti let má nižší nemocnost pouze o pět procentních bodů a nejmenší děti do pěti nezaznamenaly vůbec žádnou změnu k lepšímu. A co stojí za odolností seniorů? „Myslím si, že v mrazech nechodí tolik ven a do obchodů,“ nachází vysvětlení hygienička Pavlová. Odmítá ale , že by postup chřipky omezily pouze mrazy samy o sobě. „To není mrazem, virům se daří i v nich a šíří se ochotně,“ vyvrací jeden ze chřipkových mýtů.

Na špici Lanškroun a Žambersko
Statistiky výskytu onemocnění se v jednotlivých mikroregionech výrazně liší. Na samém vrcholu je podobně jako před čtrnácti dny Žambersko a Lanškrounsko. „Ústí a Třebová určitě nedominují,“ hovoří o relativně dobré kondici dvou největších měst.
V Lanškrouně bylo dokonce donuceno vedení místního gymnázia kvůli chřipce zrušit výuku. Vítané chřipkové prázdniny skončí školákům příští úterý. Naopak vysokomýtská „eldéenka“, jež byla uzavřena rovněž, již návštěvy přijímá. „LDN Vysoké Mýto už otvírá, nemocnost tam taková není. Přitom vedle je chrudimský okres, který má nejvyšší nemocnost,“ poukazuje na epidemii v sousedním regionu ústeckoorlická hygienička.
S tradiční chřipkovou epidemií by opět tradičně měly „zamávat“ jarní prázdniny. V Pardubickém kraji jsou letos stanoveny od 7. do 13. března. Prázdné školy se podle vyjádření Marty Pavlové zřejmě na počtu nemocných pozitivně projeví. „Děti přestanou chodit k doktorům, místo toho jim o prázdninách rodiče dají spíš céčko a něco proti teplotě,“ říká vedoucí protiepidemického oddělení a uzavírá: „Mohlo by to být ku prospěchu věci, myslíme, že by chřipková sezona mohla skončit. Ale to si zatím jenom myslíme.“

JAN POKORNÝ