Chorvatsko zasáhly ničivé otřesy na přelomu prosince a ledna, vyžádaly si oběti na životech i rozsáhlé materiální škody. Letohrad chce nyní podat pomocnou ruku. „Oslovil mě místostarosta Daruvaru Vladimír Bílek, který je současně poslancem zvoleným pro českou a slovenskou menšinu v chorvatském parlamentu. Obrátil se na své přátele v Česku, zda bychom jim nepomohli,“ uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.

Chorvatsko zasáhlo několik seismických vln, mezi nejvíce postižená patří města Petrinja a Sisak. "Bohužel je zasažená i česká osada Jazveník, kde je i český dům. Současně se do svých rodinných domů nemůže vrátit ani několik krajanských rodin v okolí Sisku a Petrinje," popsal Bílek situaci na místě.

Letohrad proto vyhlásil veřejnou sbírku, příspěvky se již scházejí na transparentním účtu. Přispět lze také v hotovosti do pokladničky umístěné na podatelně městského úřadu, peníze budou vloženy na účet hromadně. „Chorvatsko je nám země zaslíbená. Lidé viděli zprávy ze zemětřesení, myslím si, že sbírka osloví hodně Čechů,“ dodal letohradský starosta. Sbírka potrvá měsíc - od 20. ledna do 19. března.

Stěhování Čechů do Chorvatska trvalo téměř sto padesát let a započalo už v 18. století. K české národnosti se tam dnes hlásí zhruba deset tisíc lidí, nejvíce jich žije v oblasti centrální Slavonie. Letohrad uzavřel smlouvu s Daruvem v roce 2012. Čilé kontakty mezi školami nebo spolky přerušila loni pandemie koronaviru. V lázeňském městečku žije velmi početná komunita krajanů, sídlí zde také Svaz Čechů v Chorvatsku. Jde o nepolitickou organizaci sdružující České besedy a další instituce a jednotlivce českých krajanů v oblasti kultury, vzdělávání, umění, vědy i sportu.

Infoblok, v případě printu lze dlouhou webovou adresu zkrátit na „sledovat na webu České spořitelny mezi transparentními účty).

Transparentní účet pro účel sbírky pro krajany postižené zemětřesením v Chorvatsku je zřízen u České spořitelny: 5928633369/0800. Stav sbírky lze průběžně sledovat na webu https://www.csas.cz/cs/transparentni-ucty?fbclid=IwAR0MbYAVJi_hwpguPszhuvCbkSwHWFAMyfw8MVaPdvQKPSZFZHnGQGyk7JM#/000000-5928633369/Mesto-Letohrad