„Nemáme na to peníze, techniku ani lidi,“ podotýká starosta Chornic Jiří Smékal. Vesnice má kolem dvou kilometrů chodníků. Pro případ, že se někdo zraní při pádu, jsou pojištěni. Pokud návrh parlamentem projde, bude muset vesnice vyčlenit peníze buď na nákup techniky a jednoho zaměstnance, nebo zadá úklid firmě. „V každém případě to půjde na úkor jiných akcí, které bychom za tyto prostředky mohli udělat,“ konstatuje.
„Stát se snaží hodit to na obce, ať v případě úrazu samy nesou odpovědnost,“ rozčiluje se starostka Vranové Lhoty Marie Vychodilová. Rozhodně považuje současný stav za výhodnější. „Je nemožné, aby se obce staraly o všechno,“ neskrývá nespokojenost.
Starosta Poličky Jaroslav Martinů je naopak na straně zákonodárců. Nepovažoval nikdy za spravedlivé, aby lidé uklízeli chodníky sami. Jeho názor nesdílí svitavský kolega Jiří Brýdl. Přál by si, aby zákonodárci domysleli důsledky změn.
Technické služby se v bývalém okresním městě již nyní starají o osmdesát kilometrů chodníků. Zajistit schůdnost přilehlého chodníku je v části Evropy tradiční povinnost vlastníků nemovitostí, dočteme se v encyklopedii Wikipedie. Nejednoznačnost povinnosti je v Česku předmětem sporů.