V roce 1945 byla založena jako Městská hudební škola a od té doby jí prošlo nespočet žáků. I nyní hlásí maximální naplněnost. „Demografická křivka zažívá svůj ´boom´, a to díky generační obnově ´Husákových dětí´," říká ředitel školy Jiří Kopecký, který se sám věnuje muzikologii a ve škole vyučuje hru na klavír a hudební nauku. Škola nabízí výuku v hudebním, tanečním, výtvarném či literárně – dramatickém oboru. „Prvním impulsem pro děti patrně není umění, ale smysluplné naplnění času tráveného mimo základní školu. U nás se neustále něco tvoří rukama, respektive celým tělem, což v přetechnizované době působí jako vzácnost," domnívá se ředitel.

Největší zájem je ve škole o hru na klavír, kytaru či flétnu. „O smyčcové oddělení se intenzivně stará houslistka Lada Morávková s violoncellistkou Milenou Janáčkovou, dechové oddělení je již dlouhodobě vizitkou kvalitní práce Františka Šantrůčka, Milan Duspiva si postupně buduje kytarový soubor a soubor renesančních louten, velkou pozornost k sobě přitahuje zástupkyně školy Ivona Filipová, jež vyučuje populární zpěv. Výtvarný obor dlouhodobě a výborně vedou Hana Voříšková a Dana Kaňková, taneční obor se cíleně zaměřuje na současný tanec po vzoru Duncan Centre pod vedením Aleny Hofmanové Pírkové. Jiří Zajíček se před třemi lety ujal literárně-dramatického oboru a dává o sobě výrazně vědět žánrově rozmanitými představeními," popisuje svůj tým Jiří Kopecký.

Ve škole mají svého nestora. Je jím již zmíněný František Šantrůček, pod jehož rukama začalo od roku 1979, kdy do školy nastoupil, vzkvétat dechové oddělení. „Mají ho rádi nejen žáci, ale je i výborným kolegou," nechává nahlédnout pod pokličku školy její ředitel.

Na co jsou ve škole nejvíce hrdí? „Chlubení mi nejde, úplně mi však stačí, když do školy chodí rády talentované děti a když je učí pedagogové s jasnými rysy vyrovnaných osobností, pedagogové, kteří v náročném výchovně-vzdělávacím procesu neztrácejí svůj životní elán," zakončuje Jiří Kopecký.

Harmonogram oslav k výročí školy nabízí pestrou škálu akcí – postupně se představí všechny obory. Základní umělecká škola nabídne nejen koncerty, ale i výstavy žáků a celý „narozeninový" rok zakončí červnový Skorofestival tance a hudby.

Harmonogram oslav 20. 9. 2015 16.00 Slavnostní koncert na nádvoří zámku
16. 10. 2015 Mezi reálnem a fantazií (představení tanečního oboru v Panském domě)
22. 11. 2015 Putování s Janem Amosem (taneční sál ZUŠ Choceň – pořádá výtvarný obor)
Leden 2016 Výstava absolventů (Orlické muzeum, výstava žáků výtvarného oboru)
Únor 2016 Plynutí času (prostory ZUŠ Choceň, výstava žáků výtvarného oboru)
2. 3. 2016 Odhalené tajemství choceňské ZUŠky (představení literárně – dramatického oboru ve Smetanově sále ZUŠ Choceň)
11. 3. 2016, 18.00 Jarní koncert pěveckého oddělení (Panský dům)
2. – 4. 6. 2016 Skorofestival tance a hudby (nádvoří zámku)