„Parkování u nádraží je hrozné. Když přijedu během dne, někdy marně hledám volné místo. A to tady trvá už roky,“ rozčiluje se starší muž ve škodovce, který chce zaparkovat v Chocni u nádraží. Potíže řeší nejen motoristé, ale také cyklisté.

Město má naději

Radní o problému vědí a rozhodli se ho řešit. Na úpravu přednádraží mají už projekt a podali žádost o evropskou dotaci. Jenže do úprav se pustí jedině s evropskými penězi, bez nich zůstane projekt u ledu. „Požádali jsme o podporu pro náš projekt Choceň – terminál v zeleni. Celkové náklady na realizaci činí 25,8 milionu korun. Bez příspěvku evropských fondů se ovšem nemůžeme do projektu pustit,“ sdělil František Eliáš, vedoucí investičního odboru choceňské radnice.

Město naději na úspěch žádosti má. Choceňský projekt totiž splnil podmínky věcného hodnocení a postoupil do další fáze hodnocení.

Parkování u vlakového nádraží v Chocni je podle místních lidí už roky chaotické, auta stojí všude, kde je to možné. Navíc tady rovněž chybí prostor pro cestující a cyklisty, protože sem denně přijedou desítky lidí na bicyklech, kteří dále jedou vlakem.

Výstavba nového parkoviště a úprava veřejného prostranství změní lokalitu a rozšíří počet parkovacích míst. Město počítá i se stavbou zázemí pro úschovu jízdních kol. „K tomu využijeme sklepní prostory sousední budovy, která je určena k demolici. Zničený, vybydlený dům č. p. 365 s děravou střechou má vydané povolení k odstranění stavby,“ dodal František Eliáš. Nové parkoviště vznikne v místě po chátrající budově a zahradě.

U vlakového nádraží navrhuje projektant 114 kolmých parkovacích stání a dvanáct podélných, deset z nich bude pro krátkodobé stání K + R (z anglického Kiss and Ride, česky polib a jeď). Nebudou chybět ani dvě místa pro taxi, která poslouží jako zastávky náhradní autobusové dopravy v době výluky.

Kdy bude známé rozhodnutí komise, která rozhoduje o dotacích, není zatím jasné.

Choceň se chystá letos navíc na úpravu prostranství u zámku, kde je rovněž nedostatečné parkování, a to zejména při kulturních akcích a smutečních obřadech. Tady budou muset před obnovou posunout památník obětem války o několik metrů stranou.