Vlastimil Klenovský byl absolvent Letecké vojenské akademie v Hradci Králové. Jeho protikomunistické postoje se neshodovaly s atmosférou po únorovém puči 1948, pro jeho neochotu vstoupit do strany jej navíc propustili z armáda. Odmítal nečině přihlížet a rozhodl se společně se svou snoubenkou Hedou Prokopovou a dalšími čtyřmi kamarády odletět na Západ.

Před šesti lety byla v Chocni nainstalována pamětní deska Vlastmila Klenovského v rámci leteckého dne Choceňské nebe.

V den útěku si do batohu každý zabalil jen cennosti a náhradní oblečení. U sebe měli jednu zbraň, dohoda však zněla jasně: Nepoužít k násilí, pouze jako donucovací prostředek k ukradení letounů. Během přepadení ale přeci jen k potyčce došlo. Zranili při ní esenbáka Josefa Bernarada, ten se skupině dobrovolně vzdal. Svázali ho a nechali na letišti, kde ho hlídala jediná žena ze skupiny Heda. Ta mu jeho zranění navíc ošetřila.

Psali jsme již:

Pamětní deska Vlastimilu Klenovskému.
Tragický útěk připomene pamětní deska

Druhý policista zrovna podřimoval, když do strážnice mladíci toužící po životě ve svobodném světě vstoupili, i on se téměř okamžitě vzdal.

Na rozjezdovou rampu vytlačili dvě trojmístná vrtulová letadla značky Sokol. V prvním z nich seděli pasažéři Horníček, Valášek a na místě pilota Nový. Ve druhém letounu měl pilotovat Vlastimil Klenovský, spolupasažéry byla jeho snoubenka Heda Prokopová a Zdeněk Mikš.

Více o případu najdete rovněž ZDE

Během nahazování motoru se však esenbák stihl dostat z provazů, do letounu vběhl a začal střílet. Vlastimil i Heda byli mrtví okamžitě. Zdeňka Mikše střelba vážně zranila, duchapřítomně předstíral smrt. Když esenbák běžel rozvázat druhého svázaného kolegu, Mikš se vydal k nastartovanému letounu druhé posádky. Řekl jim, co se stalo a prosil, aby ho vzali s sebou. Pilot Nový ale přidal plyn a vzlétl.

Pamětní deska Vlastimilu KlenovskýPamětní deska Vlastimilu KlenovskýZdroj: Deník/Karolína Velšová

Letadlo nakonec havarovala nedaleko Sušice. Posádka přežila, na Západ se ale nikdo z nich nedostal. Obžaloba všem navrhovala tresty smrti. Nakonec dostali tresty v rozmezí od třiceti let až po doživotí. Z vězení je na amnestii propustili až v roce 1962.

Před šesti lety byla v Chocni nainstalována pamětní deska Vlastmila Klenovského v rámci leteckého dne Choceňské nebe.