Podle ředitele ankety Slávka Hrzala mají největší zastoupení učitelé matematiky a chemie. Chemii vyučuje i jediná nominovaná ze škol na Orlickoústecku, Alena Pecinová z Gymnázia Vysoké Mýto. Její žáci jsou pevně přesvědčení, že si titul zaslouží. „Paní profesorka Pecinová na našem gymnáziu vyučuje chemii, fyziku a je vedoucí zájmového kroužku Amavet. Má tedy opravdu na starost hodně věcí, ale přesto je vždy nad věcí; veselá, energická, vtipná. A to ještě do minulého roku vyučovala na dvou školách," konstatovali vysokomýtští gymnazisté.

Alena Pecinová.

Alena Pecinová vyučuje chemii a fyziku. Foto: archiv zlatyamos.cz

Na konci ledna a na začátku února se postupně uskuteční regionální kola ankety, na nichž musejí žáci či studenti zajímavým způsobem představit své kandidáty porotě a obhájit svou nominaci. Připraveno je celkem pět kol, Vysokomýtských se týká čtvrté, které se koná 2. února v Praze. „Regionální kola jsou oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos navrženi. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání jim právem patří," podotkl ředitel ankety.

Semifinále soutěže je plánované na 3. března, finále pak na 18. března do pražského hotelu Olšanka. Z Pardubického kraje přišly dvě přihlášky, druhým nominovaným je Pavel Jakl ze základní školy v Litomyšli.