Jako každý rok se 22. listopadu sešlo v Chebu 75 nejlepších týmů (z 259 zúčastněných) z obou zemí, aby poměřily své znalosti našich společných dějin. Tématem bylo období mezi lety 1968-1977 nazvané Rok naděje a léta zklamání.

Družstvo Gymnázia Ústí nad Orlicí ve složení Monika Hyláková (4. A), Natália Kudrnová (7. B) a Filip Kukla (8. B) čelilo již tradičně úlohám připraveným předními českými a slovenskými historiky a obtížnost se často rovnala doktorskému studiu katedry historie.

Samotná soutěž se skládala ze čtyř kol, která měla charakter jak zaškrtávání správných odpovědí, tak jejich psaní. O přestávkách bylo možné u řečnického pultu slyšet například místopředsedu Senátu Milana Štěcha, trenéra Dušana Uhrina, fotbalistu Karola Dobiáše či spisovatele Ondřeje Neffa. Prostřednictvím velkoplošné obrazovky zadaly otázky známé osobnosti jako Petr Čech nebo členové skupiny Elán.

Náročnost, nervozita, preciznost, ale i přátelství, zábava a pocit sounáležitosti, to bylo letošní chebské finále. A s jakými výsledky nakonec skončilo?

V konkurenci těch nejlepších jsme obhájili pozici nejlepšího týmu Pardubického kraje a se ziskem 188 bodů se zařadili na sedmé místo v celém Československu. Zavaleni hromadami knih a dalšími cenami jsme s ohromnou radostí vyslechli i chválu od organizátora soutěže profesora Stuláka, který označil naše gymnázium dlouhodobě za jedno z nejlepších.
S blaženými úsměvy jsme opustili Cheb spokojeni s posledním výkonem naší kariéry dějepisných soutěží.

Filip Kukla