Svátek všech zamilovaných byl příležitostí nejen pro všechny zamilované, aby lidem dali originální dar: svoji krev. Akce měla opět výborný ohlas, čekárna byla plná, v odběrovém sále se vystřídala dlouhá řada lidí. Někteří přišli darovat krev úplně poprvé. Třeba studentka Anna Janatová z Letohradu „O tom, že bych chtěla darovat krev, jsem přemýšlela, ještě když mi nebylo osmnáct. Chtěla bych pomoct. Myslím si, že je to dobrá věc,“ prohlásila gymnazistka. Na zbytek dne už nic zásadního „valentýnského“ neplánovala. Nejcennější tekutinu na světě přijel darovat i student Antonín Světlík z Dolních Libchav. „Pokud bude všechno v pořádku, rád se stanu pravidelným dárcem krve. Ostatním bych vzkázal, ať to také určitě zkusí,“ vyzval student.
Akci Orlickoústecké nemocnice se opět rozhodla podpořit také Věra Luxová z Chocně, předsedkyně Nadačního fondu Josefa Luxe. „Bylo by výborné, kdyby se dárcovství krve stalo běžnou součástí života spíše mladších a především zdravých lidí. Tato akce je má povzbudit a ukázat, že je dobré se rozhodnout. Je potřeba, aby se našlo víc prvodárců,“ konstatovala Věra Luxová. Jak připomněla, v tomto týdnu neslavíme jen Valentýna, který přál lásce a manželství, ale byl vyhlášen i jako Národní týden manželství.

Akce má dobrý ohlas

S průběhem akce byl primář oddělení a ředitel nemocnice Jiří Řezníček spokojen. „Přišlo poměrně hodně lidí, hodně jich přišlo poprvé, což jsme rádi. Doufáme, že se jim u nás bude líbit a nepřišli dnes naposledy,“ řekl Orlickému deníku. Akce „Kdo miluje, daruje krev“ každoročně do nemocnice přivede nové dárce nejenom na Valentýna, ale i v dalších dnech, protože o ní slyšeli v médiích. „Dárcovská populace stárne. Někteří letití dárci pomalu končí s darováním krve a je potřeba je nahradit mladou generací, která by převzala otěže a dávala krev v dalších letech,“ uvedl Jiří Řezníček.
Na otázku, jak je na tom Orlickoústecká nemocnice se zásobami krve, primář oddělení říká: „To je vždy složité. Jsou období, kdy krev potřebujeme víc a kdy méně. To už naši dárci znají. Jsou také vzácnější skupiny, které potřebujeme více, a jsou skupiny, u nichž bývá obrat o něco nižší. Navíc naše nemocnice zásobuje krví Fakultní nemocnici v Brně, kam posíláme přes čtyři tisíce odběrů. Dárců proto potřebujeme hodně.“ V podobných výzvách bude ústecká nemocnice pokračovat.