Jílové spárování nevydrželo nepřízeň počasí, a proto bylo cílem posoudit, zda udělala chybu firma provádějící rekonstrukci, nebo je na vině počasí. Dalším cílem bylo navrhnout opatření, která zajistí dlouhodobou životnost spár.

Testování pomocí mrazových cyklů ukázalo, „že suchá malta výtečně odolává mrazu, zatímco malta namočená ve vodě mrazu neodolává,“ píše se v posudku, jehož závěr má několik bodů. Pracovní postup a materiály byly zhodnoceny jako v místě a čase obvyklé, jako hlavní příčina poškození malty bylo určeno extrémní vystavení stavby povětrnosti. Složení malty tedy odpovídalo obvyklým zvyklostem, ne však extrémní nekryté poloze stavby. Svou roli v poškození podle autora posudku sehrálo počasí letošní zimy.

„Jelikož nelze vyloučit podobné zatížení větrem hnaným deštěm i v dalších letech, je třeba provést spárování hmotou obvyklou v horských oblastech, jako jsou Jeseníky či Beskydy,“ píše Pavel Šťastný v doporučení. Zároveň doporučuje nové složení spárové malty. Původní jíl, slídu, přírodní vlákna a písek nahradí v jiných poměrech žlutý nebo šedý jíl, dřevěné piliny a řezaná sláma. Další doporučení Pavla Šťastného se týkají provádění spárování, tmelení po vyschnutí a povrchové úpravy. Jak k záležitosti dodal Karel Švercl, vedoucí odboru rozvoje města a investic, oprava bude dokončena do 1. června, kdy se uskuteční slavnostní otevření chaloupky pro letošní turistickou sezonu. Nové spárování provede firma, jež chaloupku rekonstruovala, ovšem jíl použije z cihelny ve Vysokém Mýtě a také poměr složek směsi a způsob vymazávání bude odlišný. Opravu zaplatí město. „Použijeme postup spárování vhodný pro extrémnější podmínky,“ dodal Karel Švercl.