Už na konci loňského roku instaloval ČEZ v Králíkách zařízení, jehož úkolem je stabilizovat napětí v rekreační oblasti Dolní Moravy. To je nezbytné především v období, kdy lyžařské areály zasněžují, čímž se zvyšuje odběr elektrické energie a kolísá napětí.

To ale ani tak nestačilo. Například resort Dolní Morava se tento rok setkal hned s několika výpadky. „Zhruba před týdnem jsme řešili kvůli problémům na straně dodavatele energie výpadek v řádu hodin a museli jsme středisko na několik hodin uzavřít,“ vysvětlil marketingový ředitel Tomáš Drápal. Resort prý již odeslal otevřený dopis na ČEZ, ve kterém neutěšený stav sítě popisuje na konkrétních příkladech.

Takové rozhodnutí pochopitelně kvituje starosta obce Richard Novák. „Jakékoliv opatření vedoucí ke stabilizaci elektrické sítě samozřejmě vítáme,“ uvedl Novák.

Psali jsme:

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Se 730 metry je lávka v Dolní Moravě nejdelší na světě. Jaká je konkurence?

Pro zajištění vyšší spolehlivosti dodávek v oblastech Dolní Moravy, Lipky i Heřmanic se navíc připravuje výstavba vedení, které počítá se zdvojením vysokého napětí Králíky – Dolní Morava.

ČEZ nyní chystá velkolepý plán na posílení sítí v celé oblasti Králicka. Cena investice se má vyšplhat až k půl miliardě korun. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové se v současné době projektuje trasa nového vedení k transformovně Králíky.

„Zahájení staveb se předpokládá v roce 2025 a je podmíněno úspěšným majetkoprávním projednáním především trasy vedení 110 kV,“ uvedla Lapáčková Beránková. Vedení má totiž vést například skrz obec Heroltice, případný odkup pozemků tak může výstavbu zkomplikovat a pozdržet.

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Posudek na visutý most v Dolní Moravě: Přírodě neublíží, prospěje zdraví turistů

O plánech skupiny ČEZ již delší dobu ví také starosta Králík Václav Kubín. „Projekt na posílení sítě ČEZu v našem regionu nám byl představen už dříve. Tato investice je pro rozvoj regionu velmi významná. Vítáme každou aktivitu, která přispěje k posílení a stabilizaci sítě,“ uvedl Kubín. Vedení vysokého napětí tak má během několika let propojit Jablonné nad Orlicí, Čenkovice, Mlýnický dvůr, Suchý vrch i Boříkovice.

Nejen horská střediska a turistické destinace se tak možná dočkají stabilnějších dodávek elektrické energie. „Nové vedení zvýší kapacitu sítě a výrazně omezí poruchovost,“ vysvětlila Lapáčková Beránková s tím, že vedení umožní také bezproblémové připojování nových zákazníků.