Musím říci, že to mi tady v Česku trošku scházelo. Jako bychom se v předvánoční době i o Vánocích uzavírali do svých čtyř stěn, místo abychom šli a prožívali tu radost z Božího narození někde venku.
To není jen o zpívání koled, je to o tom, že se prostě spolu sejdeme, přijdou známí, potkáme se s nimi, popovídáme si. A u toho si i hezky zazpíváme. Je to obrovsky bohulibá věc, které budu fandit i do budoucna. Příští rok to možná bude ještě na naší farní zahradě, ale myslím si, že pokud to půjde tak jako letos, lidí bude víc a za dva roky naše farní zahrada nebude stačit, bude příliš malá a budeme muset na náměstí. Z toho jsem trochu smutný, ale na druhou stranu bych měl samozřejmě radost.
Kapacitu zahrady dobře znám, mám zkušenost z pořádání tradičního Kulturního léta na farní zahradě. Když si lidé sednou, vejde se jich odhadem sto padesát. Dnes bylo dost plno a lidé stáli. Já si myslím, že jich tu mohlo být až dvě stě padesát. A opravdu si večera užili. Moc se mi líbilo, že přišly rodiny s dětmi, my jsme mrzli, děti si hrály se sněhem, některé i zpívaly.
Pochopitelně smekám před kapelou PPS, tohle jsem ještě nikdy nezažil, moc za to děkuji. Nešlo navíc o to, že zazpíváme pět koled. Byl to velmi zajímavý program, který začal hodinu před tím, než se společně zpívalo. A vlastně v sedm hodin večer začalo na lanškrounském zámku další zpívání, to je fantastické. O tom si, myslím, jsou Vánoce.
Osobně jsem si opravdu máknul, když jsem uklízel sníh před pódiem a připravil pro zpívající čistý pažit. Vzal jsem lopatu a říkal si, že musím udělal prostor, v němž k sobě budeme mít blíž. Bál jsem se, že se lidem do sněhu nebude chtít. I když jsem si původně říkal, že lidé přijdou a „terén" si udupou. Ale nakonec mi to nedalo a navíc jsem mohl zkontrolovat kvalitu svého trávníku. A je fakt zelený, mohli bychom na něm hrát i fotbal. Takže mám dobrý pocit i z toho. Byl to po všech stránkách hezký večer.
ZBIGNIEW CZENDLIK
duchovní