Radnice bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 417 milionů korun. Z toho je celkem 295 milionů určeno na výdaje související s běžným provozem města, jeho příspěvkových organizací a splácení úroků z úvěrů. Dalších 102 milionů korun je vyhrazeno na opravy a investice nad rámec běžného provozu města. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude vyrovnán zapojením přebytků z předcházejících let.

Nově městský rozpočet obsahuje dvě finanční rezervy, jak popsal starosta města Zdeněk Řehák (3PK pro prosperující Českou Třebovou). „V první rezervě je vyčleněno celkem 31,8 milionu korun na investice a služby. Druhá rezerva obsahuje 4,8 milionu vyčleněných na opravy,” řekl starosta a doplnil, že tyto prostředky umožní během roku reagovat na neplánované situace.

Terminál v České Třebové
Česká Třebová nechce bezdomovce na nádraží. Zvýší dohled, zlepší okolí

V příštím roce má navíc dojít k personálnímu auditu zdejšího úřadu. „Jak se ukázalo, Česká Třebová má prakticky nejdražší vnitřní správu města ze všech měst – správních sídel v Pardubickém kraji,” sdělil hejtman a českotřebovský zastupitel Martin Netolický (3PK pro prosperující Českou Třebovou).

Paradoxem je, že Česká Třebová má druhý nejmenší správní obvod na počet obyvatel v Pardubickém kraji. Kromě města samého vykonává takzvanou přenesenou působnost pro další čtyři obce – Přívrat, Rybník, Semanín a Třebovice.

Podle hejtmana jsou zarážející v České Třebové nejen počty úředníků, ale také mimořádně velký doplatek na vnitřní správu, která dosahuje téměř třetiny rozpočtu města včetně prodejů majetku a 40% daňových příjmů „Na chodníky, silnice, školy, kulturní zařízení, sportoviště, ale i další investice tak zbývá ve srovnání s ostatními v kraji výrazně méně peněz, protože je dostane úřad a jeho fungování,” vysvětlil Netolický.

„Je to neudržitelné“

Že je na úřadě přezaměstnanost, si myslí i občané. „Však bych je tam vycházel. Je jich tam jak much, ale stejně musím na všechno čekat. A pak potkám úředníky v pracovní době, jak si kráčí po náměstí,” postěžoval si automechanik Karel Novotný.

O problémech slyšel také další místní občan Marek Lambora. „S nástupem nového vedení města bylo slušné haló kvůli otevírací době přes obědy. Věc, která je jinde běžná. Tady bylo přes obědy zavřeno, teď tam úředníci sedí i v poledne a mají s tím hrozný problém. Jenže třeba já se tam jindy nemám šanci dostat a určitě nejsem jediný,” popsal svoji zkušenost s úřadem Lambora.

Problém na úřadě potvrdil také starosta. „Musím uznat, že informace pana hejtmana jasně ukazují velký prostor pro zefektivnění práce úřadu,” uvedl Řehák a doplnil, že personální audit, který město chystá na příští rok, je rozhodně na místě. „Současný stav rostoucích nákladů na financování úřadu je dlouhodobě neudržitelný,“ dodal starosta.

Podle hejtmana doplácí město na fungování úřadu a policie přes 89 milionů korun. Stav počtu jeho pracovníků je prý také hrozivý. Činí 95 zaměstnanců na městském úřadě a 19 pracovníků městské policie.

Zdeněk Řehák
Nový starosta České Třebové Řehák: Chceme řádný rozpočet a lepší komunikaci

Pro porovnání je možné se podívat na Ústí nad Orlicí, kde je celkem 97 pracovníků úřadu a 18 strážníků policie, což je podobné číslo. Správní obvod Ústí nad Orlicí má ale více než 26 tisíc obyvatel žijících v 16 obcích. Město Ústí tak dostává od státu téměř 29 milionů korun, o 8 milionů více než Česká Třebová. I tak má menší výdaje a na správu města doplácí přibližně o 16 milionů méně než Třebová.

Holice mají stejně velký správní obvod na počet obyvatel jako Česká Třebová, ale získávají od státu na výkon agend 22 milionů korun. Stejné agendy jako v Třebové v Holicích zajišťují v 58 lidech a doplácejí „pouze“ 31,7 milionu korun.