Základna by měla stát v blízkosti silnice I/14 na výjezdu z města směrem na křížení se silnicí I/43 spojující Lanškroun a Svitavy. O nákupu potřebného pozemku budou na svém nejbližším jednání rozhodovat krajští zastupitelé.

Podrobnosti sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Vedle vybudování nových výjezdových základen v Litomyšli a ve Svitavách jsme na základě konzultací s vedením Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje identifikovali navýšení počtu výjezdů v oblasti České Třebové. To vyžaduje aktivaci výjezdových skupin z Ústí nad Orlicí, Litomyšle či Svitav,” připomněl hejtman aktuální vytíženost záchranářů.

Pozemek je podle hejtmana dopravě velmi dobře dostupný

Vysvětlil, že právě proto se rozhodli prověřit možnosti výstavby základny přímo v České Třebové, která je nejen významným železničním uzlem, ale nachází se zde také celá řada průmyslových areálů a sportovišť.

Mezi ty patří také sportovní areál Peklák, který je využívaný nejen v zimě pro lyžování, ale často také v létě pro sjezdy na horských kolech, při kterých i dle sdělení lékařů dochází často k vážným zraněním.

Rada kraje proto schválila záměr nákupu potřebných pozemků. „Návrh na uzavření kupní smlouvy předložíme zastupitelstvu na jeho dubnovém jednání. Následně by byly předmětné pozemky předány se všemi součástmi a příslušenstvím k hospodaření Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje,” řekl radní pro oblast majetku Alexandr Krejčíř.

Prozradil, že na nákup pozemků byl zpracován znalecký posudek, který je závazným v rámci jednání o pořizovací ceně. Podle Krejčíře se celkem jedná o 2 634 metrů čtverečních, které jsou znaleckým posudkem ohodnocené na 5,284 milionu korun včetně všech nákladů souvisejících s pořízením pozemku.

Pozemek je podle hejtmana dopravě velmi dobře dostupný. „V rámci prověřování potenciálně vhodných pozemků bylo důležité, aby byla oblast dobře dopravně dostupná s možností rychlého výjezdu na hlavní silnice,” sdělil Netolický.

Proto byl vybrán pozemek v blízkosti silnice I/14 u benzinové stanice na výjezdu z města směrem na Třebovice a křížení se silnicí I/43, která spojuje Svitavy a Lanškroun.