Pomezí obou krajů

Letošním tématem byl kulturní turismus a projekt Zámky na Orlici - česká Loira se postupně probojovaly mezi tři finalisty. „Destinace je pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje a zahrnuje čtyři zámky - Častolovice, Nový zámek Kostelec, Doudleby a Potštejn a dva hrady - Potštejn a Litice. Kromě toho ale zve také do Rychnova nad Kněžnou, Žamberku, Kvasin, Letohradu, Lanškrouna či Chocně. Je dobře, že v propagaci cestovním ruchu oba kraje spolupracují a v této oblasti jde podpora mimo jiné i do kultury - společně přispíváme na benefiční multižánrový hudební festival Harriet Parish na zámcích na Orlici koncem léta,“ uvedl radní Pardubického kraje René Živný.

Fakt, že ocenění má pro destinační společnost velkou hodnotu, potvrzuje i předseda zájmového sdružení Orlické hory a Podorlicko Jaroslav Zedník. „Orlické hory a Podorlicko jsou pro mnohé stále neobjeveným regionem, který tiše vyčkává, až přijde jeho čas. A přišel!,“ neskrýval radost a dodává, že obrovským přínosem je nejen finanční podpora ve výši cca půl milionu korun, ale i zviditelnění spolupráce obcí, měst a podnikatelů.

Zámky na Orlici tvoří šest historických sídel v okruhu devíti kilometrů a jak dodala ředitelka destinační společnosti Eva Vaníčková, podpora projektu je výzvou dále jej rozvíjet. Přirovnání Divoké Orlice k francouzské Loiře ale rozhodně není náhodné.

Příběh i příroda

Zámky totiž mají bohatou historii, kterou snoubí s přírodou. „Produkt čerpá nejen z výjimečné koncentrace kulturních památek, které spojuje řeka Divoká Orlice zrovna tak jako je tomu na francouzské řece Loiře. Ale produkt staví také na atraktivním příběhu zdejších panských sídel a osobnostech významných šlechtických rodů, které zde mají své kořeny a zámky mají opět ve svých rukách“, vysvětlila Eva Vaníčková.

Vyhlášení soutěže se konalo 15. listopadu. První místo obsadil projekt Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko Zámky na Orlici, druhé skončily Poutní stezky Východní Moravy a třetí místo putuje na Broumovsko.

Litice na jaře zacílí na školáky
Litice nad Orlicí - V projektu Zámky na Orlici má své místo i státní hrad Litice, který je jediným hradem na Orlickoústecku.

Po dvě uplynulé sezony hrad bojoval s havárií, letos byl však opět přístupný celou sezonu. Jak prozradil kastelán Dalibor Urban, cestu sem letos našlo okolo dvanácti tisíc lidí. „Chodí k nám pohodáři, také často rodiny s dětmi,“ přiblížil kastelán a s nadsázkou dodává, že děti si tu mohou dělat co chtějí.

Prvenství v soutěži kastelána těší, Zámky na Orlici jsou podle jeho slov unikátní soubor v rámci celé České republiky. „Je to soubor turisty nedoceněný, ale to je možná dobře, protože není zaplaven přebytkem turistů,“ přidal druhý pohled na věc. „Oblast Podorlicka je stále klidná, i když turistický ruch a potenciál pro jeho zvyšování tady je,“ doplnil Dalibor Urban..

Litický hrad nyní ulehl k zimnímu spánku, první turisty přivítá v dubnových víkendech. A jak kastelán prozradil, v příštím roce chtějí zacílit na na programy pro děti, především v rámci školních výletů.